Alan Moore wypuszcza singiel dla ruchu Occupy

Alan Moore – pisarz i twórca kultowych komiksów – oficjalnie poparł międzynarodowy ruch Occupy wydając singiel przy współpracy z jego brytyjskim ramieniem. Jedyny utwór artysty nosi tytuł The Decline of English Murder i porusza wątki nierówności ekonomicznych we współczesnym świecie.

Singiel został wydany nakładem Occupy Records – świeżego jeszcze labela muzycznego, który zdążył już wejść we współpracę z Thomem Yorkiem z Radiohead oraz członkami Massive Attack. Alan Moore jest kolejnym artystą, który zdecydował się poprzeć postulaty ruchu wskazując przy tym, iż jego aktywizm był przez długi czas ograniczony do stękania w lokalnym pubie.

Polityczny protest song Moore’a jest po części neofolkową pieśnią, a po części melodeklamacją do akompaniamentu Joe Browna, który później ewoluuje nieco bardziej w kierunku sfuzzowanego folk rocka. W warstwie werbalnej Moore skupia się na obskurnej stacji benzynowej, która służy za szybkie miejsce postoju dla zrzuconej na dół drabiny społecznej kobiety oraz starszego mężczyzny, który umiera z zimna, gdyż nie był w stanie zapłacić rachunku za gaz. Potem następuje kilka linijek przeciwstawiających tą rozpacz bogactwu i ekscesom bankierów z City of London, którzy oskarżeni są o bycie gorszymi od psychopatycznych zabójców!

Jakkolwiek przypadkowe czy zaimprowizowane, nie jest to pierwsze wejście Moore’a w świat muzyki. W 1983 artysta wypuścił singiel jako członek tria The Sinister Ducks, w którym znalazł się m.in. muzyk kultowego, zimnofalowego bandu Bauhaus. Moore został symbolicznie powiązany z ruchem Occupy poprzez użycie słynnego „V” przez protestujących – znaku pochodzącego z jego najsłynniejszego komiksu V jak vendetta, wydanego oryginalnie w Wielkiej Brytanii, w 1982.

 

Źródło: Guardian

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: