Jaron Lanier: Facebook zarabia coraz mniej!

Jak twierdzi Jaron Lanier – znany programista, badacz cyberkultury i mediów – wartość Facebooka jest oparta na powszechnym założeniu kumulowania wartości, podczas gdy serwis monetyzuje w istocie coraz mniej usług.

Jaron Lanier poświęcił cztery minuty ambitnemu videocastowi internetowemu Humanizing Technology, produkowanemu przez Big Think. W jego krótkim wykładzie na temat Facebooka pojawia się porównanie serwisu do amerykańskiej sieci WalMart, która jako pierwszy detalista w Stanach Zjednoczonych zaczęła wykorzystywać Internet do obsługi klienta.

Jak wskazuje Lanier – twórca chwytliwego hasła „cyfrowego maoizmu”Facebook oferuje zbyt dużo usług za darmo, by mógł wypełnić w dłuższej perspektywie obietnice składane swoim udziałowcom. Pomimo tego, że serwis oferuje wg niego realne korzyści tj: „nawiązywanie nowych połączeń, karma i reputacja”, w istocie nie przyczynia się do wzrostu ekonomicznego pojętego jako większy przepływ kapitału w ramach społeczności czy tworzenie nowych miejsc pracy.

Informatyk sugeruje, że Facebook powinien zostać przekształcony w platformę e-commerce (podobną do eBaya lub Amazona?), żeby mógł dawać wymierne korzyści swoim użytkownikom. To pomogłoby wielu ludziom w akumulacji indywidualnego kapitału poprzez sprzedaż fizycznych dóbr tj. dzieła sztuki. Wypowiedź została przez Laniera umieszczona w szerszym kontekście ekonomii informacyjnej, która siłą inercji podąża ścieżką darmowych usług, jednak bardzo dużym kosztem, gdyż przyczynia się do erozji rynku pracy.

Lanier twierdzi, iż biznes internetowy oparty na oferowaniu wszystkiego za darmo, podcina gałąź na której się znajduje! Szybka ekspansja pustoszy bowiem rynek usług, który jest od dekady podstawą ekonomii Zachodu. To zaś prowadzi do zastopowania rozwoju gospodarczego! W kontekście ostatecznej fazy kryzysu mediów papierowych, które są zmuszone migrować online i niewydolności rynku reklamowego, którego obsługa nie jest w stanie pokryć rosnących kosztów hostingu i funkcjonowania zespółów redakcyjnych, słowa Laniera należy traktować nie jako demagogię, ale jako praktyczną wskazówkę!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: