Stany USA ustawiają się w kolejce do pełnej legalizacji marihuany!

palenie_jointa_marihuana

Po tym jak amerykański prokurator generalny Eric Holder dał w czwartek sygnal, że rząd federalny wstrzymuje się z zamykaniem marihuanowych aptek tam gdzie je zalegalizowano, wiele ze stanów USA natychmiast wznowiło wysiłki w celu pełnej legalizacji sprzedaży i hodowli marihuany. Przyjrzyjmy się które z nich znajdują się na szybkiej ścieżce ku zaprzestaniu Wojny z Narkotykami!

Decyzja amerykańskiej administracji utrzymuje wprawdzie pewien niepokój wśród aktywistów, hodowców i właścicieli marihuanowych punktów pierwszej pomocy, gdyż ogłoszenie przez Erica Holdera, że rząd wstrzymuje się ze ściganiem medycznej marihuany w stanach, które ją zalegalizowały, oznacza tylko iż rząd ma obecnie na głowie poważniejsze problemy, ale daje także nadzieję na poźniejszą liberalizację prawa antynarkotykowego na szczeblu federalnym.

Oświadczenie Holdera daje jednak zastrzyk energii stanom, które od dluższego czasu chcą pójść w ślady Colorado i Waszyngtonu, gdzie w tym roku w pełni zalegalizowano posiadanie, sprzedaż i hodowlę marihuany przeważającą ilością głosów w wewnętrznym referendum. Media wskazują na kluczową frazę w oświadczeniu prokuratora generalnego, który dał wszystkim członkom federacji wolną rękę pod warunkiem, że „wprowadzą one silne i efektywne systemy kontroli”.

Duże znaczenie ma także rosnące poparcie dla pełnej legalizacji marihuany wśród wszystkich Amerykanów – popiera ją obecnie 51% obywateli. W nagłym zmianie frontu przez Demokratów nie można tez nie doceniać znaczenia strategii politycznej, przyszłoroczne wybory mogą być bowiem wygrane przez obóz Baracka Obamy, jeśli kwestię marihuany wpisze się oficjalnie do programu politycznego. Ale to pozostaje na razie w sferze politologicznych hipotez.

Wśród stanów, które ciężko pracują nad pełną legalizacją marihuany, są:

Alaska

Aktywiści pro-marihuanowi na Alasce od dłuższego czasu probują w pełni zalegalizować marihuanę. W czerwcu przyznano im prawo do przeprowadzenia powszechnego referendum, które ma zalegalizować i opodatkować rekreacyjną marihuaną. Jego organizatorzy muszą teraz zebrać przynajmniej 30,169 podpisów do grudnia tego roku, by umieścić opcję głosowania tak podczas wyborów, które odbędą się 19 sierpnia 2014. Marihuana została tam wcześniej zdepenalizowana i zalegalizowana dla celów medycznych na początku tego roku. Ostatnie badania opinii publicznej wskazują, iż 54% mieszkancow Alaski popiera pełną legalizację.

Arizona

Zwolennicy legalizacji marihuany zaczęli tam swoją kampanię w czerwcu tego roku. Muszą oni zebrać 259,213 glosów, żeby umieścić taką opcję na kartach do głosowania. Na skutek reformy Wszystko ma zostać uregulowane i opodatkowane przez stan. Medyczna marihuana została w Arizonie zalegalizowana w 2010. Ostatnie badania opinii publicznej wskazują, iż za pełną legalizacją opowiada się obecnie 56% mieszkańców stanu.

Kalifornia

Mimo że inicjatywa legalizacyjna z 2010 nie powiodła sie w Słonecznym Stanie, reformatorzy mają nadzieję na sukce w 2014 lub niedługo później. Aktywiści przedstawili na początku sierpnia projekt nowej ustawy o nazwie California Hemp Act 2014, która zalegalizowałaby marihuanę w swojej naturalnej, a także nie psychoaktywnej formie. Na początku października zaczyna się 150-dniowy wyścig o zebranie 750 tys. głosów, by umieścić opcję legalizacji na kartach wyborczych w 2014. Marihuana jest w Kalifornii legalna dla celów medycznych, a mała uprawa jest niekaralna, ale dalszą legalizację popiera 54% obywateli.

Nevada

Przed konopnymi reformatorami z Nevady stoi jeszcze masa pracy, aby dać mozliwość obywatelom stanu do glosowania tak w wyborach lokalnych, które odbędą się w 2016. Środowiska liberalne stoją wprawdzie murem za legalizacją, jednak nie jest jeszcze jasne, czy oświadczenie prokuratora generalnego pobudzi konopnych wojowników do bardziej dynamicznych ruchów. Nevada zalegalizowała medyczną marihuanę na początku tego roku z legalnymi punktami pierwszej pomocy. Zgodnie z ostatnimi badaniami opinii publicznej, 56% obywateli stanu poparłoby pełnę legalizację używki, jeśli pieniądze z podatków poszłyby na edukację.

Oregon

Zwolennicy legalizacji marihuany w Oregonie właśnie ogłosili plany umieszczenia opcji głosowania tak na kartach wyborczych w 2014. Wcześniejsza inicjatywa była źle skoordynowana i generalnie wyśmiana, ale nowa ma wprowadzić znaczące usprawnienia. Medyczna marihuana w Oregonie jest legalna, a badania opinii publicznej wskazują, że 57% obywateli głosowałoby tak dla uregulowania, opodatkowania i legalizacji rekreacyjnej marihuany.

cannabis_organically_grown_outdoor
Uprawa outdoor

Maine

The Marijuana Policy Project – grupa konopnych aktywistów z Maine ogłosiła, że ich głównym celem jest zalegalizowanie marihuany podczas następnych wyborów. Wcześniejsza inicjatywa, która krążyła po stanowym parlamencie, nie zdobyła wystarczającej ilości głosów, ale aktywiści mają zamiar dopiąć swego do 2016. Marihuana została wcześniej w Maine zdepenalizowana. Zgodnie z badaniami opinii publicznej, 48% obywateli stanu to zwolennicy pelnej legalizacji.

Massachusetts

Mimo że w Massachusetts nie widać na horyzoncie żadnej konopnej inicjatywy, która dawałaby mieszkańcom stanu mozliwość głosowania tak dla legalizacji, mówi się generalnie o bardzo pozytywnym stosunku do poczynienia kolejnego kroku. Stan Massachusetts zdepenalizował marihuanę, a w listopadzie 2012 przegłosowano także legalizację subtancji na użytek medyczny. Badania opinii publicznej wskazują, że 58% mieszkańców stanu jest zwolennikami legalizacji.

Montana

Ten stan ma dość trudną historią polityki konopnej, jako że tuż po pomyślnie przeprowadzonym głosowaniu w 2004, które zalegalizowało marihuanę na użytek medyczny, przeciwnicy reformy doprowadzili do jej odrzucenia. Ale aktywiści nie ustają w wysiłkach, by przekonać wyborców do pełnej legalizacji. W 2012 uprawomocniono inicjatywę umieszczenia opcji legalizacji na przyszłorocznych kartach wyborczych. Ostatnie badania opinii publicznej w Montanie zostały przeprowadzone dość dawno temu, ale wskazały one na duże poparcie dla depenalizacji marihuany.

Rhode Island

Zwolennicy legalizacji konopi z małego stanu Rhode Island szybkimi krokami zbliżają się ku legalizacji, która może przyjść dzięki referendum albo decyzji parlamentarzystów. Mimo że nie przeprowadza się tam obecnie żadnej gigantycznej kampanii legalizacyjnej, sprawa regulacji rynku konopi odgórnie pojawiła sie na tegorocynzm posiedzeniu parlamentu stanowego. Pomimo szczegółowych przesluchań izba reprezentantów nie zdecydowała się jednak na głosowanie. Posiadanie marihuany zostało w tym stanie zdepenalizowane w 2007 wraz z legalizacja użytku medycznego. Ostatnie badania opinii publicznej pokazują tam 52%-owe poparcie dla pełnej legalizacji.

Vermont

Aktywiści z Vermontu poczynili w zeszłym roku szeroko zakrojone wysiłki i ostatecznie zdepenalizowali posiadanie marihuany na własny użytek ustanawiając przy tym system punktów pierwszej pomocy dla użytkowników medycznej marihuany. Dalszej liberalizacji sprzyja fakt, że w ostatnich wyborach na gubernatora został ponownie wybrany Peter Shumlin, znany zwolennik reformy prawa antynarkotykowego, który z otwartymi ramionami przywita inicjatywę spoleczną zmierzajacą w tym kierunku. Z drugiej strony, w Vermont nie pojawiła sie żadna masowa kampania społeczna, a sama legalizacja nie otrzymała zdecydowanego poparcia na ostatnim posiedzeniu izby reprezentantów. Obywatele stanu popierają jednak zdecydowanie pełną legalizację!

 

Źródło: Huffington Post

6 komentarzy

 1. Jedynym powodem tak gwaltownej zmiany w USA w zgledem prawa antynarkotykowego i legalizacji, jest zrobienie dobrego podłoża PR-owego do ataku na Syrię. Legalizacja odciągnie od tematu masę ludzi, a nawet zostawi pozytywne wrazenie u niektórych. Wszystko aby załagodzić reakcję społeczeństwa na zbliżającą się interwencję zbrojną. Zastanów się nad tym czytelniku. Dziękuję.

  Polubienie

  1. A pierdzielisz. Ten proces (legalizacji) trwa w najlepsze od kilkunastu lat, zas problemy z Syria to ostatnie 2 lata z haczykiem, przy czym kwestia interwencji USA to ostatnie miesiace (nikt tak naprawde nie dawal Assadowi wiekszych szans, gdyby nie ruscy to padlby rownie szybko jak reszta satrapow w regionie). Kalifornijska Prop 19, najwieksza kampania legalizacyjna w USA, to jesien 2010, pol roku przed sensacjami wikileaks i arabska wiosna. Kalendarz poogladaj, ‚niedoczytniku’ 😉

   Polubienie

   1. ja sie zgadzam, ten proces w stanach zaczal sie na dobre na poczatku lat ’90, a tak naprawde w latach ’70 – jednak konserwatywno-purytanskie odrodzenie zabilo liberalizacje prawa na ponad dekade – a teraz widzimy po prostu punkt szczytowy. to nie jest odwrocenie uwagi od kwestii syrii, bo Amerykanie sa przeciwni agresji na Syrie – chociaz slupki poparcia ida w gore – a jedynie zagwarantowanie aktywistom rozejmu, ktory moze sie skonczyc pokojem… ale rowniez powrotem do Wojny z Narkotykami. to jest dosc ciekawa sytuacja.

    Polubienie

  1. Im gorszy drag tym gorsza prohibicja. Przy wysokiej szkodliwości i uzależnianiu niepewność związana z substancją jest zabójcza. Zwłaszcza opiaty trzeba zalegalizować, bo przez prohibicję ludzie robią takie głupoty jak ćpanie krokodyla. Na takiej zasadzie przy prohibicji etanolu było więcej patologicznego hlania, zatruć, oślepnięć itd.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: