Jak kiełkować nasiona konopi?

Czy wiosną, czy zimą, na kiełkowanie nasion konopi dobra jest każda pora. Wybudzenie materiału genetycznego z uśpienia pozostaje dla wielu growerów najważniejszym momentem całego cyklu, bo bez tego malutkiego kiełka możemy w zasadzie zapomnieć o całej reszcie. Dokładne zrozumienie zasad kiełkowania pozostaje więc ABSOLUTNIE KLUCZOWE dla powodzenia każdego konopnego przedsięwzięcia!

Podstawą uprawy konopi są nasiona lub klony. Te pierwsze są jednak znacznie łatwiejsze w operowaniu dla początkującego lub mało doświadczonego growera i z tego powodu przeważają w uprawach outdoor i indoor na całym świecie.

Jeśli chcesz się więc poważnie zająć sadzeniem konopi, kup lub nabądź inną drogą nasiona, na których można polegać! Mówimy zaś o dojrzałych nasionach ustabilizowanych odmian, których wiek nie przekracza roku, przechowywanych w niskiej temperaturze, wyhodowanych przez profesjonalistów!

 

NAJWY?SZEJ JAKO?CI ZIARNA KONOPI

Pamiętaj, że nasion nigdy nie wybiera się przypadkowo. Jeśli dany seedbank ma niskie ceny, ale złą renomę, podaruj sobie tę przyjemność. Przed każdym zakupem przeprowadź dokładny risercz, sprawdź na forach, popytaj znajomych growerów, zorientuj się jak wysoki procent nasion z danego źródła kiełkuje szybko i bez problemu. Ponadto, zawsze wybieraj odmiany, które dobrze spełniają twoje indywidualne wymagania.

nasiona_konopi
Nasiona konopi

Przykładowo, jeśli masz ochotę na uprawianie czystej sativy outdoor, ale pierwsze przymrozki trafiają się u ciebie w październiku, lepiej zapomnij o swoich marzeniach. Jeśli konopie chcesz uprawiać indoor na małej przestrzeni, wybierz odmianę która nie potraja wysokości podczas kwitnienia.

Jeśli myślisz o SCROGu, wybierz odmianę, która naturalnie dobrze się rozgałęzia. A jeśli chcesz uprawiać konopie, które będą gotowe przed jesiennymi ulewami, wybierz krótko kwitnącą odmianę typu 80-100% indica.

Istnieje kilka metod kiełkowania nasion i każdy ogrodnik używa tej, która jest dla niego najwygodniejsza, ale pierwszy krok jest uniwersalny i znacznie zwiększa szansę na sukces. Jeśli uprawę chcesz więc zacząć we właściwy sposób, do czystego kieliszka od wódki nalej filtrowanej wody, której PH nie przekracza 7.0 (zbyt zasadowa woda, bogata w metale ciężkie, może uszkodzić kiełki i całkowicie zniszczyć nasiona).

Następnie wrzuć swoje nasiona do kieliszka i pozwól im dobrze nasiąknąć. Najlepsze z nich pójdą na dno w ciągu pierwszych 6 godzin – co oznacza, że są wyjątkowo dobre – ale niektórym może to zająć nawet dobę.

Po 12-24 godzinach – zależnie od tego, jak szybko nasiona poszły na dno – przyszykuj papierowy ręcznik, złóż go na czworo i przerwij na pół. Rozłóż jedną z części na małym talerzyku, wylej na niego wodę razem z nasionami, po czym przykryj go pozostałą częścią, dając mu dobrze nasiąknąć.

Talerzyk postaw w ciemnym, ale ciepłym miejscu – idealna temperatura do kiełkowania to 18-25°C – i sprawdzaj co 12 godzin, czy pojawiły się kiełki. Nie pozwól ręcznikowi wyschnąć, ale nie dolewaj też wody, jeśli wciąż jest wilgotny.

nasiona_konopi_kielkowanie
Nasiona konopi w kieliszku z wodą

Jeśli twoje nasiona są dobrej jakości, w ciągu 12 godzin zobaczysz pierwsze kiełki, ale nie denerwuj się, jeśli będziesz musiał czekać kolejny dzień, dwa, a nawet trzy – wszystko zależy od grubości skorupki, a także dojrzałości i wieku nasiona.

Odczekaj aż kiełek będzie miał długość 1-2 mm po czym przy pomocy pincety DELIKATNIE przenieś nasiono do doniczki z ziemią, coco coir lub perlitem (zależnie od medium, w którym chcesz uprawiać). PAMIĘTAJ!!! NIGDY NIE ŁAP ZA KIEŁEK, ZAWSZE ZA SKORUPKĘ, A JEŚLI KONIECZNIE MUSISZ DOTYKAĆ NASIONA, RÓB TO MOKRYM PATYCZKIEM DO USZU.

NAJWY?SZEJ JAKO?CI ZIARNA KONOPI

Przed chwyceniem za pincetę powinieneś jeszcze zrobić 0,5-centymetrową dziurkę patyczkiem lub długopisem w swoim medium, którą lekko przykrywasz tym samym medium po wrzuceniu nasiona do środka.

Ostatnim krokiem jest LEKKIE podlanie medium wodą – w zupełności wystarcza kielieszek lub dwa – postawienie doniczki w nasłonecznionym miejscu lub pod lampami i czekanie aż zadziała natura. Dużą rolę na tym etapie odgrywa temperatura i jeśli jest ona idealna, twoje nasionko powinno ujrzeć świat w ciągu dwóch, trzech następnych dni, ale w niektórych przypadkach może to zająć nawet tydzień.

UWAGA! Jeśli twoje nasiono nie chce kiełkować pod mokrym ręcznikiem po 3-4 dniach, moczymy je w mocnym ekstrakcie z czarnej herbaty przez kolejną dobę! Taniny pomagają rozluźnić skorupkę. W przypadku nasion, których wiek przekracza 10 lat, tę samą technikę stosujemy przez tydzień!

Conradino Beb

30 komentarzy

  1. „Ostatnim krokiem jest LEKKIE podlanie medium wodą – w zupełności wystarcza kielieszek lub dwa – postawienie doniczki w nasłonecznionym miejscu lub pod lampami i czekanie aż zadziała natura.”

    Gówno prawda! nie wprowadzaj ludzi w błąd. po wsadzeniu kiełka do ziemi, niezbędne jest odczekać 2-3 dni zanim włączymy lampy w boxie. W przeciwnym wypadku, nasionko słabo się zakorzeni, przez co roślina będzie kiepskiej jakości i da nam mniejsze plony. Spokojnie, niech sobie obczai gdzie jest góra gdzie dół, niech ten kiełek sobie pójdzie głębiej do ziemi.

    Polubienie

    1. Ilosc swiatla nie ma znaczenia do momentu wyjscia z ziemi, ale cieplo ma wplyw na czas kielkowania. Ukorzenianie jest w tym okresie raczej minimalne, wiec o wplywie na plony raczej ciezko mowic…

      Polubienie

      1. W ciagu kilku dni od momentu, gdy zaczna rosnac. Kwiaty zenskie beda mialy biale slupki (zwane popularnie wloskami), a kwiaty meskie takie jajowate paki, z ktorych na poczatku nic nie bedzie wystawac a po jakims czasie pojawia sie tzw. pylniki (zwane popularnie bananami).

        Polubienie

      2. to zalezy od odmiany ale zazwyczaj wtedy kiedy winna zaczac kwitnac. jesli nie kwitnie to moze nie zakwitnac wcale bo nie ma warunkow.

        Polubienie

  2. Już jedną próbę mam za sobą, ale nic z tego nie wyszło. Teraz nasionka są z o wiele lepszego źródła, więc liczę też na lepsze efekty. Bardzo ciekawy blog. Dość często tu zaglądam i za każdym razem coś zatrzyma mnie tu na dłużej. 😉 Pozdrawiam!

    Polubienie

  3. siemanko jestem początkującym mam ziemie kokosową a w jakiej wodzie mogę wrzucić nasionko to zimna woda czy ja na początku zostawić by była temperatura pokojowa 😀 brosze mi pomóc bo nie chcę tego spieprzyć 🙂

    Polubienie

    1. Temperatura pokojowa jest ok, ale nawet jak wrzucisz do zimnej wody, to ona sie w koncu ogrzeje, wiec nie ma problemu. Zwykle po 24-48 godz. powinienes zobaczyc otwierajaca sie skorupke.

      Polubienie

  4. dzieki za info bede was informowal na bierzaco jedno juz mi wykielkowalo i jest w doniczce ziemia kokocowa i moje pytanie jest taki ile moge podlewac po pare kropel by sie bloto nie zrobilo i co ile mog podlewac 😀

    Polubienie

    1. Koko wchlania sporo wody, ale jak masz wysoka temperature, to szybko sie moze wysuszyc. Medium powinno byc lekko wilgotne dla mlodych roslin (do 2 tygodni od wyjscia z ziemi), ale nigdy nie bagniste! Wsadzaj palec albo patyczek, zeby sprawdzic.

      Polubienie

  5. Można jeszcze nasionka wrzucić do zamrażalnika na dobę przed kiełkowaniem. Myślą sobie, że nagle zima się skończyła i sruu do góry 😉

    Polubienie

    1. Dobe przed kielkowaniem to niezbyt dobry pomysl, na tydzien czy dwa przed to tak. Niektore odmiany przyspieszaja kielkowanie po zamrozeniu, ale trzeba im sie najpierw dac rozmrozic przed wrzuceniem do wody.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: