Ufo pogryzło szympansa i inne rewelacje, czyli „Bad News” w „Brzóska Show”!

Po sukcesie Lalamido w 1994 telewizyjna Dwójka dała wolną rękę Dariuszowi „Brzósce” Brzóskiewiczowi, który szybko stworzył swój własny program pt. Brzóska Show. W półgodzinnym formacie Brzóska upchnął nonsensowne, całkowicie improwizowane przypowieści historyczne, parodie filmów z PRL-u, słynne skecze w przychodni, odczyty swoich haiku, a także surrealistyczny serwis informacyjny Bad News.

Bad News był częściowo parodią kultury informacyjnej wczesnych lat ’90, częściowo teatrem absurdu i częściowo polem dla totartowych zlewów. Wiadomości serwowane przez Brzóskę pochodziły z kraju, z zagranicy… i z kosmosu. „Do Gdańska przyjechała Bonanza, żeby uruchomić fabrykę gumy do żucia”, „Ufo pogryzło szympansa”, „W miejscowości Koło mieszkańcy protestują przeciwko kołom”, „W ostatnich dniach Kazimierz przebywał nad Wisłą”, to tylko niektóre z sensacyjnych tytułów!

W skeczach pojawiają się legendy ToTartu i trójmiejskiej sceny artystycznej: Paweł „Paulus”Mazur, Tymon Tymański, Józef Czerniawski i Kacper Ołowski, a wszystko zostaje doprawione klasycznym video artem przez ojca polskiego teledysku, Yacha Paszkiewicza.

Krótkie bio autora:

Dariusz „Brzóska” Brzóskiewicz to gdańszczanin obecnie zamieszkujący w stolicy. Znany w kraju autor surrealistycznych haiku, zamieszczanych w latach ’90 w tygodniku Przekrój. Tego typu eksperymentalnej poezji, polegającej na łączeniu ulotnych myśli z naturalnymi zdarzeniami z codzienności – często bardzo banalnymi, jednak urastającymi do niezwykłych wymiarów skojarzeniowych – wydał kilka tomów.

Swego czasu parze cesarskiej Japonii tomik z translacjami haiku Brzóski na język japoński wręczył podczas wizyty premier Belka. Od tego czasu Cesarz Japonii jest wielkim fanem jego twórczości.

Brzóska pozostaje ponadto współautorem kilkunastu legendarnych programów telewizyjnych tj. Lalamido, Dzyndzylyndzy czy Brzóska Show, zrealizowanych w pierwszej połowie lat 90-tych dla telewizji publicznej. Jest także wokalistą i tekściarzem w zespołach: Awoda Zara 55, Astromix La Manche oraz 5 Piramid (z Paulusem Mazurem) czy Haiku Freestyle (ze Stanisławem Sojką). Był członkiem efemerycznej formacji poetyckiej związanej z ToTartem – Zlali Mi Się Do Środka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: