Pierwsza recepta na medyczną marihuanę w historii!

Papirus Ebersa to staroegipski papirus medyczny datowany najpóźniej na około 1550 r. p.n.e., który został zakupiony od anonimowego Araba przez niemieckiego egiptologa Georga Ebersa – skąd nazwa – w 1873. Sprzedający twierdził, że znalazł ten zwój w 1862 r. między nogami dobrze zachowanej mumii w Tebach.

Papirus ma postać zwoju długości 20,23 m i zawiera 108 rozdziałów, z których każdy składa się z 20-22 wierszy. Dokument zawiera informacje z zakresu chorób wewnętrznych, chirurgii, stosowania minerałów i licznych roślin leczniczych do celów medycznych. Niektóre fragmenty to przy tym odpisy z o wiele starszych źródeł.

Ten starożytny poradnik medyczny zaopatrzony jest w przybliżony spis treści i komentarze oraz zawiera szereg nieznanych nawet archeologom określeń, najprawdopodobniej fachowych terminów medycznych oraz nazw leków. Wymieniono w nim około 700 lekarstw i podano 800 sposobów ich przyrządzania. Na odwrocie papirusu zawarte są notatki kalendarzowe, dzięki czemu można było ustalić przybliżoną datę jego powstania.

papirus_ebersa
Papirus Ebersa / strona z przepisem na zastosowanie marihuany

Dużo z substancji wymienionych w manuskrypcie pozostawało zagadką dla egiptologów aż do połowy XX wieku, kiedy wraz ze wzrostem wiedzy na temat życia starożytnych Egipcjan niektóre z nich zaczęły odsłaniać swoję tożsamość… a jedną z nich są konopie.

Jak twierdzi Lise Manniche, recepta nr 821 odnosi się do wykorzystania marihuany, którą w staroegispkim nazywano shm-shm-tu lub sm-sm-t. Recepta brzmi zaś nastepująco: Utrzeć konopie z miodem i wprowadzić do pochwy… tak, jest to sposob na pozbycie sie zapalenia ścianki pochwy. Recepta nr 618 odnosi się z kolei do zapalenia lub grzybicy paznokcia i zaleca wymieszanie ochry z miodem, konopiami i dwoma innymi nieznanymi składnikami.

Conradino Beb

8 komentarzy

 1. Naszę państwo i edukacja oraz polityka narkotykowa zmieniają sie z każdym miesiącem co widać wyraźnie, jeszcze parę lat temu grupka moich znajomych byli śmiertelnymi przeciwnikami zioła ale teraz to się zmieniło, co mnie bardzo cieszy obserwując moje otoczenie. Ludzie, głowa do góry, będzie lepiej już za tydzien, miesiąc rok!, mówię wam!

  Polubienie

   1. Hodowla roślin jest nauką traktującą o POLEPSZANIU cech dziedzicznych u roślin uprawnych, obejmującą również praktyczne działania, których celem jest wytworzenie odmian LEPSZYCH jakościowo i plenniejszych.

    czyli:
    -seedbanki hodują
    -konsumenci uprawiają

    Polubienie

 2. Ok, ale jesli zaczniesz zapylac samice, to zaczynasz hodowac nowe pokolenia… a co jesli zrobisz to przez przypadek, chcac jedynie uprawiac? 🙂 Wiesz, granica jest umowna!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: