Pozostałości marihuany odnalezione w starożytnej świątyni żydowskiej w Izraelu

Izraelscy biochemicy potwierdzili, że tajemnicza substancja odnaleziona w latach ’60 przez archeologów na ołtarzu starożytnej świątyni Tel Arad w miejscowości Negev to pozostałości spalonej marihuany.

Odkrycie zostało udokumentowane w Journal of the Institute of Tel Aviv University, gdzie czytamy, że analiza laboratoryjna wykryła w zwęglonej substancji trzy kannabinoidy powszechnie występujące w kwiatostanach konopi: THC, CBD i CBN.

Marihuana została zmieszana na ołtarzu z wysuszonym kałem zwierzęcym, by umożliwić skuteczniejsze spalanie, i została prawdopodobnie użyta jako kadzidło o właściwościach psychoaktywnych, choć nie jest to 100% pewne.

Świątynia była częścią fortecy założonej w 9 w. p.n.e. na południowej granicy Judei i pełniącej funkcję ochronną przed zakusami Babilończyków, którzy ostatecznie podbili niezależne królestwo w 586 r. p.n.e. i uczynili je częścią swojego imperium.

Pozostałości fortecy Tel Arad

Zwęglona substancja została wprawdzie wygrzebana przez archeologów z ruin świątyni pół wieku temu, ale dopiero teraz została zidentyfikowana przez dwa niezależne instytuty badawcze: Izraelski Insytut Technologiczny i Hebrajski Uniwersytet w Jerozolimie.

Odkrycie było wielkim zaskoczeniem dla naukowców, jako że Stary Testament nie wymienia marihuany jako zioła czy kadzidła stosowanego w obrzędach, choć można w nim znaleźć dowody znajomości rośliny przez Żydów nazywanej “wonną trzciną” (kaneh-bosm), którą hebraiści od wielu lat identyfikują z konopiami, ale teraz zyskali bardzo mocny dowód.

Conradino Beb

 

Źródło: Journal of the Institute of Tel Aviv University

2 komentarze

  1. Interesujące, zwłaszcza w kontekście badań Sary Benet. Przy okazji – z tego co mi wiadomo kontakt z kałem (czy to ludzkim czy zwierzęcym) zgodnie z Torą wprowadza w stan rytualnej nieczystości a prorok Jeremiasz i inni głosili że Judea upadnie i zostanie podbita przez Babilon ze względu na odwrócenie się Żydów od obserwowania Tory i poluźnienie obyczajów.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: