Gigantyczne badanie naukowe łączy wpływ przyjmowania LSD z obniżeniem recydywizmu

Psychologiczny program poprawy społecznej, w ramach którego przebadano aż 25 tys. byłych więźniów sugeruje, że używanie LSD może skutecznie zapobiec powrotowi do więzienia. Nowy program jest połączonym dziełem naukowców z Uniwersytetu w Alabamie i Uniwersyteckiej Szkoły Medycznej Johna Hopkinsa, będąc pierwszym od 40 lat, który testuje przydatność środków psychedelicznych do zmiany zachowania u kryminalistów.

Jak czytamy w raporcie opublikowanym w tym miesiącu w prestiżowym Journal of Psychopharmacology: Nasze rezultaty są znaczącym wyjątkiem od masowo wykazywanego związku pomiędzy zażywaniem substancji chemicznych, a zachowaniem kryminalnym.

Są one dodatkiem do starszych, jak też nowszych dowodów, wskazujących na pozytywny efekt przyjmowania halucynogenów i zaprzeczają zarówno klasyfikacji prawnej, jak też potocznym poglądom na halucynogeny jako zasadniczo szkodliwe substancje bez żadnego potencjału terapeutycznego.

Substancje psychedeliczne tj. LSD, grzyby psylocybinowe czy DMT, zaczęły swoją karierę w psychiatrii na początku lat ’50, jednak przez długi czas pozostawały na marginesie zainteresowania terapeutów, a za to w centrum zainteresowania wojska i wywiadu, które widziały w nich potencjalną broń psychologiczną.

delysid_sandoz
Delysid / lata ’60

Do najważniejszych osiągnięć tego okresu należy udowodnienie skuteczności psychodelików w leczeniu alkoholizmu i uzależnienia od narkotyków przez psychologów tj. Humphry Osmond czy Gerald Heard. Kres ich zastosowaniu w USA położyła jednak na długi czas rygorystyczna delegalizacja przez Kongres w 1970.

Jak twierdzą twórcy raportu: Przestępcy są jednostkami, które mogą wynieść szczególnie znaczące lekcje z sesji psychedelicznych, ponieważ historia kryminalna popycha ich instynktownie do szukania narkotyków i zachowań impulsywnych. Są oni także często zmuszani do leczenia się psychotropami.

Badanie trwało od 2002 do 2007, a naukowcy zebrali w tym czasie dane na temat 25,622 jednostek wciągniętych do programu działającego pod szyldem Treatment Accountability for Safer Communities (TASC), który stworzony został w celu leczenia jednostek z problemami narkotykowymi. Zaledwie 1% uczestników programu została zdiagnozowana jako nadużywająca substancji chemicznych.

Do najczęściej nadużywanych substancji należały marihuana, kokaina i alkohol. Ale okazało się przy tym, iż właśnie te jednostki ryzykowały swoją poprawę najmniej. Były one mniej narażone na złamanie kodu TASC czy innych ograniczeń prawnych, rzadziej nie udawało im się pokazać w sądzie i rzadziej były również ponownie osadzane w zakładach karnych.

Nowe odkrycia nie powinny być interpretowane jako zachęta do rekreacyjnego stosowania halucynogenów. Jednak pokazują one, że w prawdziwym świecie terapia interwencyjna z użyciem halucynogenów wykazuje związek z niższym ryzykiem recydywizmu – czytamy w raporcie napisanym przez Petera S. Hendricksa, C. Brendana Clarka, Matthew W. Johnsona, Kevina R. Fontaine’a oraz Karen L. Cropsey.

Źródło: Journal of Psychopharmacology / The Raw Story

2 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: