Winylowy boom: tłocznie nie wyrabiają z produkcją

Winyl pozostaje w ataku na skutek boomu, który w tym roku popchnął sprzedaż nośnika analogowego w Europie o niebagatelne 40%. Cieszą się muzycy, cieszą się fani i kolekcjonerzy, ale ten nagły wzrost popytu na czarną płytę wywiera nacisk na przemysł muzyczny, z którym tłocznie nie są w stanie zwyczajnie poradzić.

Pozostałe przy życiu tłocznie przestają sobie radzić ze wzrostem zapotrzebowania na płyty winylowe, a że koszt zbudowania nowych jest absurdalnie wysoki, są one zmuszone do produkowania gigantycznych ilości na starych maszynach. W istocie, czas potrzebny na wyprodukowanie nowych płyt wydłużył się z miesiąca do trzech w ciągu ostatnich dwóch lat w związku z rosnącą liczbą zamówień. To zaś frustruje wytwórnie muzyczne, fanów i samych artystów.

Największym producentem winyli na świecie pozostaje wciąż czeska firma GZ, której przedstawiciele ogłosili w lutym tego roku, że jednego dnia musiała ona wytłoczyć 42 tys. płyt. W związku z tym firma zakupiła sześć podstarzałych maszyn, ale połowa z nich nie nadaje się już do użytku. A winylowy boom nie ma zamiaru się skończyć. Sam Aphex Twin ogłosił w zeszłym miesiący, że jego nowy album ukaże się na trzech winylach i będzie limitowany do 200 kopii, które będzie można dostać tylko uczestnicząc w specjalnej loterii.

winyle_tloczenie

Moniturująca rynek firma SoundScan ogłosiła, że sprzedaż winyli poszła w górę o 40% w pierwszej połowie 2014, bez brania nawet pod uwagę sprzedaży bezpośredniej przez labele. Dane ICM Research pokazują jednak, że w tym samym czasie aż 15% ludzi kupujących płyty nie ma ich nawet zamiaru słuchać, a jedynie je kolekcjonuje. 12″, 7″, 10″ wraca do mody i wytrawni kolekcjonerzy mogą już sobie podać rękę hipsterom z brodami w oksfordzkich butach.

Jak mówi Adam Teskey, dyrektor produkcji w Vinyl Factory, winylowego konglomeratu mającego swoją siedzibę w brytyjskim Hayes, w hrabstwie Middlesex: Ludzie odkurzają swoje gramofony, wynoszą je z piwnic i poddaszy, ponieważ ich dzieci chcą mieć coś materialnego. A dyrektor kreatywny Sean Bidder dodaje: Sprzedaż winyli będzie dalej rosła. Rój nastolatków zakochał się w winylu pomimo faktu, że jest to grupa demograficzna, która wyrosła tylko i wyłącznie na formatach cyfrowych.

Vinyl Factory tłoczy wszystko, od limitowanych edycji The xx do reedycji albumów Elvisa Presleya, a wszystko na maszynach z lat ’70. Produkcja zaczyna się od wrzucenia nierównych kawałków PCV, które zostają następnie poddane ciśnieniu 90 ton w temperaturze 200°C i wychodzą spod maszyn jako 14″ dyski, które następnie zostają przystrzyżone do standardowego wymiaru.

Jak twierdzi Teskey, Dzień Niezależnych Sklepów Płytowych stał się nową Gwiazdką i zastąpił tradycyjny okres wzrostu sprzedaży od października do grudnia. Dla kolekcjonera winyli wpływ na ten szczyt jest czymś konkretnym. Zwykle mamy do czynienia z małym skokiem po Dniu Niezależnych Sklepów Płytowych, ale w tym roku to się po prostu ciągnęło. – dodaje Teskey.

winyl_tloczenie

Jednak labele muzyczne stoją przed trudnymi decyzjami. Czy mają tłoczyć więcej niż tak naprawdę potrzebują, ponieważ drugie tłoczenie zajmuje więcej czasu? Czy ryzykować wyprzedanie całego nakładu i czekać potem dwa miesiące na dostawę, ryzykując że w międzyczasie zainteresowanie spadnie? Jeśli wysyłasz zespół w trasę, timing jest kluczowy. Problem polega na tym, że wszyscy chcą kolorowe winyle albo splattery, a ich produkcja zajmuje dużo czasu. – komentuje Spencer Hickman, organizator Dnia Niezależnych Sklepów Płytowych.

Winyl trzyma się bardzo mocno po swoim powrocie pomimo masowej popularności mp3, ale z nie wyrabiającymi się z produkcją tłoczniami rośnie też strach, że ceny wkrótce wzrosną, a koszt może pozbawić entuzjazmu winylowych neofitów. Jednak na dzień dzisiejszy wszyscy są zadowoleni!

Źródło: The Independent

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: