terenNowy.live – 5th anniversary of terenNowy collective (2012)

okl_terennowy_cd3

Improwizacja to wyjątkowa technika twórcza. Magiczna wręcz formuła artystycznej kreacji, w której liczy się tylko tu i teraz. Niezależnie od tego czy mówimy o gitarowych jamach, free jazzowej kakofonii czy elektronicznych tripach, ten sposób grania zawsze niesie ze sobą atawistyczną, rytualną aurę. Oczywiście, jeśli mówimy o dobrych wykonaniach, gdyż w improwizacji nie trudno o artystyczną porażkę. A jak w tej niełatwej sztuce radzi sobie terenNowy.live, który reklamuje swoje występy hasłem 101% improwizacji?

Projekt powstał w 2007 z inicjatywy Pawła Sky. Na początku grupa eksplorowała szeroko rozumiane tereny ambientu. Jednak wraz z upływem czasu, zmianami składu (w sumie przez projekt przewinęło się 50 osób) i ewolucji muzycznej, twórczość samoistnie poszła w etniczno-transowym kierunku. Żadnego z muzyków nie krepują odgórnie przyjęte dyrektywy. Indywidualizm każdego z nich składa się na bogactwo aranżacyjne grupy. Trzon terenuNowego.live to obecnie 17 osób. Muzycy używają szerokiego wachlarza instrumentów, zarówno elektronicznych (klawisze, moogi), jak i etnicznych (drumla, mazowiecki bęben obręczowy). Łącząc tradycję z nowoczesnością, zespół tworzy interesujące mozaiki dźwiękowe.

Nagraniem, które określa punkt, w jakim obecnie znajduje się kolektyw, jest singiel wydany z okazji pięciolecia istnienia grupy. Znajdziemy na nim 3 utwory: Alles Gute – Spanish Lessons i dwie wariacje na zadany temat. Podstawowy kawałek rozpoczyna się kaskadą elektronicznych dźwięków. Później dyskretnie pojawia się eteryczny głos jednej z dwóch wokalistek. Basowej głębi nadaje sekcja rytmiczna, która z wolna się rozpędza. W dalszej części kompozycji dochodzi męski głos i kolejna wokalistka. Rytm staje się gęstszy, a tempo szybsze.

Partie wokalne ulegają natężeniu. Śpiew przechodzi w krzyk, a deklamacja w mantrę. Moog ekstatycznie pulsuje. Ezoteryczne tło budują kankle i grzechotki. Klimat staje się coraz bardziej niepokojący – podskórnie czuć zbliżające się apogeum transu. Gdy utwór osiąga swój szczyt, pozostaje jednak wciąż miarowy rytm dejmbe, który prowadzi słuchacza aż do ostatniej nuty. Resztę przestrzeni wypełniają minimalistyczne partie klawiszy i syntezatora. W tle odzywa się drumla. Utwór kończy się podmuchem elektronicznych szumów.

Dalej słyszymy Alles Gute – Spanish Lessons, zaaranżowany na syntezator Mooga. Kawałek brzmi, jak hołd dla dla mistrzów krautu i szkoły berlińskiej. Przed słuchaczem roztacza się chłodny, kosmicznych pejzaż, co budzi skojarzenia z albumami Tangerine Dream czy Michaela Honiga. Ostatnia ścieżka to wersja radiowa. Cały singiel to porcja ciekawej muzyki z pograniczna ambientu i transowych, etnicznych klimatów. Główna kompozycja i jej moogowa wersja wskazują na aranżacyjne bogactwo i pomysłowość grupy. Ale trzy kawałki to jedynie krótki pokaz umiejętności terenuNowego.live, który pełnię możliwości objawia na koncertach. Jeśli więc zaintrygował was ten singiel, nie pozostaje nic innego, jak odkryć zespół na żywo!

>>> Singiel można pobrać ze strony zespołu <<<

Jakub Gleń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: