„Neurocomics” – zapomniany komiks Timothy Leary’ego

timothy_leary_neurocomics

W 1975-76 Timothy Leary – powtórnie odsiadujący wyrok za posiadanie pół uncji marihuany po złapaniu przez agentów FBI w  Afganistanie – zaczął pisać książkę Exo-Psychology, w której podsumował swoje neuroteologiczne teorie na temat ewolucji systemu nerwowego człowieka. Hasłem dnia dla Leary’ego była w tym czasie egzystencja istoty ludzkiej w kosmosie, która wyzwolona z przywiązania do swojej starej ojczyzny, radośnie oddawałaby się eksploracji nieskończonej przestrzeni wszechświata.

Jak napisał w przedmowie do książki Leary, która z czasem zmieniła tytuł na Info-Psychology: Zasugerowaliśmy osiem okresów i dwadzieścia cztery fazy ewolucji neurologicznej jako dydaktyczną metaforę, zapowiadającą, krystalizującą, porządkującą, personalizującą i oswajającą człowieka z szerokimi, postmechanicznymi, metapersonalnymi, post-newtonowskimi polami elektronów, które dopiero zostaną wdrukowane.

Książka, będąca specyficznym, wizjonerskim wykładem, upstrzona licznymi neologizmami, wypadkowymi doświadczeń na kwasie, wątkami futurystycznymi, elementami teorii neurologicznych, a w końcu odwołująca się do psychoastrologii, pozostaje do dzisiaj ogromną ciekawostką, która zapamiętana została głównie dzięki Teorii 8 Obwodów Neurologicznych (czterech newtonowskich i czterech einsteinowskich), które powiązane zostały prze Leary’ego z całym systemem licznych i znaczących korespondencji.

Przez długi czas nie zdawaliśmy sobie jednak sprawy, że niedługo później Leary wraz z pomocą rysowników Pete’a Von Sholly’ego, George’a DiCaprio (ojca Leonarda) oraz Tima Kummero, stworzył obrazkową wersję swojej książki – Neurocomics, wydany w 1979 przez małe wydawnictwo Last Gasp Eco-Funnies. Na 36 stronach guru kontrkultury wyjaśnia w przystępny sposób czym jest istota inteligencji, jak ewoluuje ona w wyższe formy, kim są jej wrogowie i co jest jej ostatecznym przeznaczeniem. Komiks można pobrać stąd.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: