Przełom dla medycznej marihuany we Włoszech

Pod koniec stycznia dwóch Włochów, używających konopi w celu złagodzenia objawów stwardnienia rozsianego: Andrea Trisciuoglio i Lucia Spiri, dokonało wielkiego przełomu w walce o swobodne leczenie marihuaną w swoim kraju.

Andrea Trisciuoglio oraz Lucia Spiri zdobyli pod koniec stycznia poparcie niezbędne do rozpoczęcia działalności pierwszego we Włoszech klubu konopnego (Cannabis Social Club) o nazwie PianTiamo. Swoje poparcie dla inicjatywy wyrazili m.in. burmistrz miasta Racale (prowincja Lecce, Puglia) Donato Metallo, deputowana Rita Bernardini oraz znane włoskie osobowości: Mina Welby i Don Andrea Gallo.

Organizatorzy wyjaśniają: Chorujemy na stwardnienie rozsiane i zwalczamy jego objawy za pomocą konopi. Aby pomóc innym pacjentom, w Racale powstanie w tym roku pierwszy we Włoszech klub konopny (Cannabis Social Club). Każdego dnia tysiące cierpiących pacjentów muszą kupować marihuanę od organizacji przestępczych, co niesie z sobą powszechnie znane, negatywne konsekwencje.

field_of_weed

Burmistrza Donato Metallo powiedział ze swojej strony: Udzielenie wsparcia temu przedsięwzięciu to ludzki gest oparty na wiedzy i chęci pomocy poza ramami instytucjonalnymi. Mimo że niektórzy obawiają się zagrożeń, osobiście traktuję to przedsięwzięcie jako akt odwagi i przykład działania na rzecz demokracji.

Uprawa marihuany jest teoretycznie nielegalna we Włoszech, chociaż Sąd Najwyższy przyznał 6 lat temu prawo do jej uprawiania rastafarianom, powołującym się na ustawę o swobodzie wyznania. Medyczna marihuana w formie licencjonowanych ekstraktów i wyciągów jest za to legalna od 8 lutego tego roku, kiedy w życie weszła poprawka do ustawy o lekach, pozwalająca na ich sprzedaż w aptekach.

 

Źródło: Repubblica.it

4 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: