Propozycja depenalizacji uprawy marihuany na własny użytek we Włoszech

 

28 parlamentarzystów należących do PD i SEL zaproponowało zmiany we włoskim prawie antynarktoykowym żądając zdepenalizowania uprawy konopi na własny użytek. Inicjatywa spotkała się z poparciem dwóch innych ugrupowań politycznych: DDL i Partii Radykalnej, które już wcześniej walczyły o zalegalizowania marihuany medycznej.

Poprawka do artykułu 73 ustawy antynarkotykowej, którego żądają politycy brzmi: Nie jest karalna uprawa konopi indyjskich na użytek osobisty ani udzielanie ich osobom trzecim w małych ilościach, przeznaczonych do natychmiastowego użytku, pod warunkiem, że osoby te nie są niepełnoletnie. Reformę prawa poparło oficjalnie 28 posłów z PD i SEL, którzy namawiają ponadto do wprowadzenia wyraźnego podziału w oficjalnym traktowaniu narkotyków przez aparat prawny.

Posłowie nie chcą, by wszystkie używki były traktowana tak samo – zrównano je ustawowo w 2006 – i zgłosili swoją poprawkę 14 czerwca, a ta tydzień później znalazła się w Komisji Sprawiedliwości (Commissione Giustizia di Montecitorio), która zajmuje się rozpatrywaniem zgodności poprawek z prawem.

Z inicjatywą wyszedł poseł Daniele Farina, a ta została wsparta przez demokratów: Michele Marzana i Ivana Scalfarotta. Zmiana prawa ma służyć wejściu Włoch na terytorium redukcji szkód, która wcześniej była spychana na bok przez silny kurs penalizacyjny.

Jak mówią posłowie w oficjalnym oświadczeniu: Wcześniejsze (restrykcyjne) zmiany w ustawie pokazały z czasem swoje ewidentne ograniczenia i faktyczną nieracjonalność. Prawne traktowanie zostało zrównane na skutek niesprawdzonych i nierelewantnych hipotez penalizacyjnych, które pozostawiły z boku typologię środków psychoaktywnych i okazały się również pozbawione jakiejkolwiek racjonalnej motywacji w świetle swoich póżniejszych skutków.

Odgórne propozycje zmiany we włoskim prawie trafiają idealnie w czas. W zeszłym miesiącu sąd rejonowy w Milanie uniewinnił obywatela oskarżonego o uprawę 9 roślin konopi, tłumacząc swoje oświadczenie brakiem wyraźnego zakazu uprawy na własny użytek przez prawo.

W 2011 także Sąd Najwyższy przychylił się do wcześniejszej decyzji sądu niższej instancji, która uniewinniła oskarżonego o uprawę jednej rośliny konopi na balkonie, uzasadniając decyzję brakiem zagrożenia społecznego.

W praktyce włoskie sądy rejonowe mają wolną rękę w interpretacji prawa antynarkotykowego, co prowadzi do różnych oświadczeń w różnych regionach Włoch, jednak w przypadku odgórnej zmiany prawa uprawiający na własny użytek będą mogli odetchnąć z ulgą w całym kraju.

Zmiana prawa, jak podkreślają włoskie media, jest także konieczna z ekonomicznego punktu widzenia, gdyż kraj ten wydaje obecnie €2 mld rocznie na Wojnę z Narkotykami, z których 1/3 to koszty sądów i prokuratur.

Źródło: Giornalettismo

6 komentarzy

 1. Brawa, brawa.. Tylko my tysiąc lat za murzynami, ja na prawdę chciałbym być patriotą, dziękuje tym co walczyli, za to, że dziś mogę się uczyć, chodzić po mieście, no ale kurwa mać, ja tu nie wytrzymam, ten kraj jest tak pojebany już, Ci wszyscy politycy, na prawdę jak ogladam codziennie wiadomości, to mnie kurwica bierze bo gadaja o rzeczach najmniej ważnych.. Krew zalewa, już próbuje przymykać na to oko, ale nie mogę, nie mogę uwierzyć jacy to debile, co oni pierdolą w ogóle.. Myślę, że te 19 MLD zmarnowanych przez Polskę w 2012 r. mogłaby uratować ustawa, która zezwalała by na kupno trawki, na początek sprzedawali by w klinikach… W ogóle nie mówi się też o tym na zjazda UE a powinno.

  Polubienie

  1. No to jest jeszcze niepewne czy to przejdzie, bo projekt może leżeć długo w Komisji Sprawiedliwości, a potem nie przejść w Parlamencie. Ale z M5S w ławach, który popiera depenalizacje, zmiana w prawie jest realna. Ja się ju cieszę, ze politycy wyszli z taka inicjatywa, bo mieszkam we Włoszech.

   Polubienie

  1. Cieżko powiedzieć, ale przykład zarówno amerykański, jak i włoski, pokazują ze pierwszym krokiem jest MARIHUANA MEDYCZNA! Na jej zalegalizowaniu do użytku medycznego należy się wiec skupić, co rozumie np. poseł Balicki. Ale ogólnie ruch legalizacyjny w Polsce czeka ciężka walka z fundamentalisrycznym katolicyzmem!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: