
Wydaje się pozornie, że pewne aspekty muzyki pozostają zawszę w sferze subiektywnych odrzuć słuchacza. Jednak nic bardziej mylnego, gdyż amerykańska firma The Echo Nest, zajmująca się dostarczaniem analiz dla firm z branży muzycznej, postanowiła sprawdzić, jak pop rozwijał się od lat ‘50 do dnia dzisiejszego. Zastosowano pryzmat 5000 najgorętszych hitów!
Pracownicy The Echo Nest wzięli pod lupę takie cechy utworów muzycznych, jak taneczność, organiczność czy pogodność. Poziom tej ostatniej w piosenkach utrzymuje się wg nich od lat 50-tych na podobnym poziome. A jest to niezwykle interesujące stwierdzenie, biorąc pod uwagę, że od lat 80-tych dużą popularnością cieszą się depresyjne gatunki rocka, czy wszelakie odmiany muzyki metalowej.
Również taneczność muzyki pozostaje wg badaczy na tym samym, niezmienionym od lat poziomie. Jednak tańczy się coraz bardziej ekstatycznie, co można zauważyć patrząc na wykres dotyczący energii drzemiącej w słuchanych przez nas przebojach. O dziwo jednak, muzyka staje się coraz mniej rytmiczna, połamana.
Niestety nie wszystkie wnioski, do jakich doszli badacze The Echo Nest w swoich badaniach, są równie zajmujące. Aby dostrzec, że muzyka stała się bardziej mechaniczna, mniej organiczna i akustyczna, nie trzeba przecież szczegółowych badań. Wystarczy posłuchać dowolnej, popularnej stacji radiowej, aby przekonać się, że dominują dźwięki elektroniczne.
Mimo uznania, jakim cieszą się takie gwiazdy indie folku czy alt-country, jak Bon Iver, Fleet Foxes czy David Eugeny, największą część rynku stanowi i będzie stanowić nadal muzyka elektroniczna. Z raportu wynika również, że w świecie muzyki nie było “milenijnej pluskwy”, gdyż trendy, które powstały przed rokiem 2000, są nadal dominującymi siłami na rynku. A że nie widać żadnej rewolucji na horyzoncie, pozostać ma tak jeszcze teoretycznie przez długi czas!
Źródło:The Guardian
„Fleet Foxy”. Fleet Foxes!
PolubieniePolubienie
Dzięki, już poprawione, chyba musiałem nucić w głowie kawałek Hendrixa pisząc nazwę tego zespołu.
PolubieniePolubienie