Oregon trzecim stanem legalizującym marihuanę!

Oregon stał się wczoraj w nocy trzecim stanem USA, który zalegalizował marihuanę dla celów rekreacyjnych. Wyborcy w Oregonie zdecydowali się na przegłosowanie uchwały nr 91, która legalizuje posiadanie, użytek i sprzedaż marihuany dla obywateli, którzy ukończyli 21 rok życia.

Jak mówi Mason Tvert, dyrektor ds. komunikacji Marijuana Policy Project: Ludzi nie da się już dłużej ogłupiać antymarihuanową propagandą, którą słyszeli całe życie. To kolejny przykład wyborców, którzy powstają, by powiedzieć „Wystarczy tego wszystkiego”.

Marihuanowa prohibicja okazała się wielką porażką i wyborcy chcą iść naprzód. To wyjątkowo wielkie zwycięstwo, ponieważ frekwencja w wyborach uzupełniających jest zazwyczaj mniejsza, głosują ludzie starsi i bardziej konserwatywni.

Dowodzi to także tego, że poparcie dla zakończenia marihuanowej prohibicji silne jest we wszystkich grupach wiekowych, wśród ludzi reprezentujących wszystkie opcje polityczne.

Zgodnie z uchwałą nr 91 dorośli będą mogli posiadać do 8 uncji marihuany (227 gramów) w domu i uncję (28 gramów) w przestrzeni publicznej. Komisja Kontroli Alkoholowej stanu Oregon stanie się odpowiedzialna za uregulowanie i monitorowanie nowego przemysłu. Podatki nałożone na sprzedaż marihuany pójdą na wspieranie szkolnictwa, organów ścigania i prewencji narkotykowej.

marijuana_happy_crowd

Uchwałę już wcześniej poparł gubernator stanu, John Kitzhaber, który oświadczył w styczniu tego roku: Słyszę bębny z Waszyngtonu i Colorado. Chcę się upewnić, że będziemy mieli przemyślany system regulacji. Legislacja będzie tu odpowiednim narzędziem.

Na dzień dzisiejszy 23 stany USA zalegalizowały marihuanę dla celów medycznych, z Oregonem w 1998. Marihuana rekreacyjna pozostaje jednak legalna tylko w Colorado, Waszyngtonie i Oregonie.

Dwa pierwsze, które zalegalizowały obrót używką w 2012, już czerpią ogromne zyski w postaci podatków, które mają przynieść $800 mln rocznie jeszcze przed 2020 wg najnowszych prognoz ekonomicznych.

Marihuana jednak wciąż pozostaje nielegalna na szczeblu federalnym, sklasyfikowana wspólnie z heroiną i LSD jako środek klasy I, czyli o wyjątkowo groźnym potencjale.

Po wejściu w życie nowej ustawy, stanowy komitet finansowy prognozuje zwiększone wpływy podatkowe o $17-40 mln rocznie. Jednak badanie przeprowadzone przez stronę finansową NerdWallet określa te szacunki na $50-100 mln.

Oregon nie jest przy tym jedynym stanem, który zdecydował się na marihuanowe referendum w listopadzie. Zostało ono przeprowadzone w Dystrykcie Columbii, gdzie wyborcy również opowiedzieli się za legalizacją, a także na Alasce, gdzie głosy są wciąż przeliczane i wyniki poznamy dzisiaj wieczorem lub jutro rano.

 

Źródło: Huffington Post

3 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: