Kolejne badanie wskazuje, że rolnictwo organiczne ma więcej zalet od konwencjonalnego

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Waszyngton, a opublikowane na początku miesiąca w czasopiśmie Nature Plants, stwierdza iż rolnictwo ekologiczne lub organiczne zdecydowanie przewyższa konwencjonalne, chemiczne techniki uprawy żywności i może być kluczem do utrzymania przy życiu gatunku ludzkiego w obliczu postępujących zmian klimatycznych.

W badaniu wzięto pod uwagę setki analiz przeprowadzonych w ciągu ostatnich 40 lat, co pozwoliło krytycznie ustosunkować się do opinii wielu rolniczych agencji rządowych, do których należą zarówno amerykańska USDA, jak i brytyjska FSA.

Badacze przyznają, że rolnictwo organiczne jest często krytykowane jako ideologicznie umotywowane i nieuzasadnione ekonomicznie, ale w istocie rozwiązuje wiele z palących problemów, z którymi boryka się rolnictwo na całym świecie, szczególnie w krajach najbiedniejszych.

W raporcie sporządzonym przez profesora Johna Reganolda czytamy, iż żywność i napoje organiczne reprezentują na dzień dzisiejszy niezwykle dynamiczny segment rynku w skali globalnej.

W Stanach Zjednoczonych sprzedaż produktów opatrzonych organiczną etykietką wzrosła pięciokrotnie w okresie 1999-2013, osiągając $72 mld, a do 2018 prognozuje się 100% wzrost tej liczby. Produkty ekologiczne są obecnie certyfikowane w 170 krajach.

Badanie wskazuje wprawdzie, że rolnictwo organiczne produkuje mniejszy plon z hektara o 8-25%, ale nie jest to różnica, która ekonomicznie uzasadniałaby przywiązanie do nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin.

Różnice pomiędzy uprawami rolnymi nie rozkładają się jednak po równo, gdyż plon roślin strączkowych (ważnego źródła białka) tj. soczewica, zielony groszek czy fasola, w uprawach organicznych zrównuje się bez trudu z konwencjonalnymi.

schemat_rolnictwo_organiczne_vs_konwencjonalne
Porównanie rolnictwa organicznego z konwencjonalnym

Rolnictwo ekologiczne ma przy tym bardzo poważny atut, gdyż jest ono znacznie bardziej odporne na klęski suszy i w warunkach niedostatku wody produkuje znacznie większe plony od rolnictwa konwencjonalnego, co zawdzięcza silniejszemu znaczeniu bakterii i grzybów glebowych oraz większej warstwie materii organicznej, która dłużej zatrzymuje wodę.

Nawozy naturalne znacznie skuteczniej kumulują też węgiel w glebie, nie doprowadzają do jej erozji i podtrzymują długoterminową żyzność. Zalety ponownie widać najlepiej w krajach biednych, w których rozpowszechnienie się rolnictwa organicznego doprowadziło po kilku latach do podwojenia plonów.

Ostatecznie, rolnictwo obywające się bez chemikaliów przynosi również większe zyski rolnikom zarówno w krajach biednych, jak i bogatych. Próbka 55 rożnych plonów ujawniła zwrot wyższy o 22-35% dzięki wyższym cenom produktów, ale producenci żywności organicznej zatrudniają przy tym więcej osób, dzięki czemu mają bardzo pozytywny wpływ na lokalną ekonomię. Badanie potwierdziło także, że 80% żywności uprawianej ekologicznie ma większą wartość odżywczą.

Conradino Beb

 

Źródło: Nature Plants / Independent

2 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: