THC zwalcza chorobę Alzheimera, chroniąc neurony przed degeneracją!

Mimo że kilka wcześniejszych badań sugerowało, iż THC (psychoaktywny związek występujący w marihuanie) pomaga chronić ludzki organizm przed chorobą Alzheimera, nowe badanie przeprowadzone przez kalifornijski Silk Institute idzie krok dalej, demonstrując jego skuteczność w zwalczaniu amyloidu beta (szkodliwego białka gromadzącego się w przestrzeni międzykomórkowej).

Raport z badania został opublikowany w czasopiśmie Aging and Mechanisms of the Disease przez doktora Antonio Curraisa, który pisze: Zapalenie mózgowe pozostaje jednym z najważniejszych efektów ubocznych choroby Alzheimera, ale wcześniej przypuszczano, iż reakcja ta była związana z komórkami układu odpornościowego, a nie z samymi neuronami.

W momencie kiedy ustaliliśmy, że owe komórki reagują na zapalenie wywołane przez nagromadzenie amyloidu beta, stało się oczywiste, że to właśnie związki podobne do THC, tworzone przez same neurony, mogą być odpowiedzialne za ich ochronę przed degeneracją.

Choroba Alzheimera to postępujące zaburzenie w pracy mózgu prowadzące do drastycznej utraty pamięci, które może całkowicie wykluczyć jednostkę z normalnego życia. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na dzień dzisiejszy na całym świecie choruje na nią 48 mln ludzi, a w ciągu następnych 50 lat liczba ta może się nawet potroić.

Naukowcy już od dłuższego czasu byli świadomi związku pomiędzy akumulacją amyloidu beta i rozrostem tzw. kamienia, a starzeniem się mózgu, co może doprowadzić m.in. do choroby Alzheimera, ale sam proces neurochemiczny pozostawał tajemnicą.

Współtwórca badania, prof. David Schubert, jest przekonany o jego doniosłości, co potwierdził mówiąc: Mimo że już wcześniejsze badania dostarczyły dowodów na skuteczność kannabinoidów w neuroochronie czy zwalczaniu objawów choroby Alzheimera, jesteśmy przekonani, że nasze badanie jest pierwszym demonstrującym, że kannabinoidy leczą zarówno zapalenie nerwów, jak też zwalczają nagromadzenie amyloidu beta.

Źródło: Aging and Mechanisms of the Disease

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: