Australijscy naukowcy przebadali wyznawców teorii spiskowych na Reddicie… i stwierdzili, że niczym nie różnią się od innych ludzi

Badacze z The Australian National University (ANU) zanurzyli się w kolorowy świat teorii spiskowych na Reddicie, ale ich odkrycia są dalekie od sensacji. W istocie, główny wniosek jest taki, że zwolennicy teorii spiskowych w niczym nie odbiegają od reszty społeczeństwa.

Zespół pod okiem filozofa nauki, dr Colina Kleina, przekopał się przez 8 lat kontentu na r/conspiracy, gdzie internauci omawiają m.in. UFO, 9/11 czy spiski polityczne takie jak pizzagate.

Pomimo bardzo ciekawego przedmiotu badania dr Klein nie był w stanie odkryć niczego niezwykłego, podsumowując pracę swojego zespołu następująco: W przeszłości, zanim wszystko opanowały fora takie jak Reddit, mogliśmy tylko słyszeć o ekstremalnych przekonaniach, ale ci ludzie byli oczywiście bardzo ostrożni w rozmowie z innymi.

Ogromne fora internetowe malują jednak zupełnie inny obraz. Wielka ilość komentarzy na r/conspiracy, które przenalizowaliśmy, pokazuje iż użytkownicy mają tak naprawdę bardzo rozsądne zainteresowania.

Na przykład, teorie spiskowe na temat nadużywanie władzy przez policję są szeroko rozpowszechnione. Ale nie ma w tym nic szalonego. Ci ludzie mogą wierzyć w fałszywe rzeczy, ale z dobrych powodów, ponieważ podobne rzeczy zdarzały się w przeszłości.

Dodatkowo, zespół dr Kleina konkluduje, że nawet jeśli zwolennicy teorii spiskowych używają nieco innego języka w swoich dyskusjach, nie pozwala to na oddzielenie ich od innych użytkowników Reddita.

Możesz stwierdzić, że rozmawiają więcej o strukturach władzy, ale ich język nie odbiega znacznie od tego, którego używa się na r/politics. Nie da się ich odseparować w ten sposób.

Łatwo jest patrzeć na teorie spiskowe i wnioskować, że są pokręcone i że ludzie, którzy w nie wierzą, są wariatami, ale tak naprawdę tworzą wspólną całość z naszymi codziennymi czynnościami. Niezbyt wyrafinowane teoretyzowanie zachodzi każdego dnia. To co widzimy online jest w mojej opinii zwyczajnym przedłużeniem tych procesów – stwierdza Klein.

Naukowiec podkreśla, że fora w stylu r/conspiracy zasilane są również przez aktualne wydarzenia polityczne. Dużo zwolenników teorii spiskowych zapisało się na nie tuż po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA, którego wypowiedzi prowokują wiele wewnętrznych walk wśród użytkowników.

Dr Klein potwierdza przy tym istnienie zjawiska komory rezonansowej (pot. bańki), ale twierdzi że nie tłumaczy ona wszystkiego. Jego zespół prześledził “karierę” wielu nowych użytkowników na Reddicie i stwierdził, że tylko część z nich kończy na r/conspiracy w poszukiwaniu wspólnoty dzielącej ich zainteresowania i poglądy, a takie szukanie niszy jest w ogóle charakterystyczne dla wspólnotowości internetowej.

Conradino Beb

 

Źródło: PLOS ONE

2 komentarze

  1. Badanie teorii spiskowych na Reddicie? Przecież to jedno z bardziej liberalnych i normikowych miejsc w sieci, facet zdecydowanie nie pomyślał. Zwłaszcza, że epicentrum wszelkiego fiksum dyrdum to 4chan i youtube.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: