DMT, główny związek psychoaktywny południowoamerykańskiego wywaru znanego jako yage lub ayahuasca, stymuluje neurogenezę, czyli powstawanie nowych neuronów, informują naukowcy z Uniwersytetu Complutense w Madrycie (UCM).
Raport z badań został opublikowany w piśmie Translational Psychiatry. Podsumowuje on cztery lata eksperymentów in vivo na myszach , które zwiększyły swoje zdolności kognitywne na skutek przyjmowania substancji. Dimetylotryptamina wykazała również dużą aktywność w tworzeniu nowych komórek nerwowych znanych jako astrocyty i oligodendrocyty.
Zdolność modulowania plastyczności mózgu sugeruje, że DMT ma ogromny potencjał terapeutyczny w zwalczaniu wielu schorzeń psychiatrycznych i neurologicznych, w tym chorób neurodegeneracyjnych – wyjaśnia José Ángel Morales, biolog molekularny z UCM.
Substancja jest generalnie wiązana przez receptory serotoninowe typu 2A w mózgu, które wzmacniają jej psychedeliczny efekt. Ale w badaniu skupiono się na receptorze typu Σ, który tego efektu nie wywołuje, co daje podstawy do zupełnego wyeliminowania halucynogennego aspektu z przyszłego leku. Ten wg naukowców mógłby się przysłużyć w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona.
Wyzwaniem jest aktywowanie naszej uśpionej zdolności do tworzenia neuronów, a więc odbudowywania neuronów, które obumarły na skutek choroby. Nasze badanie udowadnia, że DMT jest zdolne aktywować nerwowe komórki macierzyste i tworzyć nowe neurony – podsumowuje Morales.
Conradino Beb
Źródło: Translational Psychiatry