Neurolodzy z Yale potwierdzili szereg dobroczynnych wpływów psylocybiny na system nerwowy

Zespół badawczy z Uniwersytetu Yale potwierdził, że zaledwie jedna dawka psylocybiny powoduje strukturalne zmiany w mózgu, które znoszą skutki depresji poprzez zwiększenie objętości i gęstości neuronów mózgowych.

W raporcie, opublikowanym w czasopiśmie Neuron, naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Yale zrelacjonowali badania prowadzone na myszach, których skutkiem było 10% powiększenie rozmiaru i gęstości neuronów płatu czołowego.

Zespół pod egidą profesora psychiatrii i neurologii, Lingxiao Shao, wykazał że „zmiany strukturalne” nastąpiły po 24 godzinach od aplikacji psylocybiny i utrzymywały się przez cały miesiąc.

Jak mówi współautor badania, Alex Kwan: Psylocybina jest fascynująca, ponieważ posiada niesamowicie krótki okres połowicznego zaniku, co oznacza iż ciało wydala ją bardzo szybko, a mimo tego posiada długo utrzymujący się efekt behawioralny.

Potwierdziliśmy, iż psylocybina jest efektywna w leczeniu depresji i innych schorzeń neuropsychiatrycznych. W tym badaniu chcieliśmy rozwikłać tę tajemnicę, dokonując obserwacji pojedynczych połączeń w mysim mózgu.

Zainspirował mnie dr Ronald Duman, który badał efekty ketaminy na gęstość neuronów w rdzeniu kręgowym. Wybraliśmy jednak psylocybinę, gdyż jest ona bardzo szczegółowo badana naukowo. W chwili obecnej prowadzi się nad nią drugą fazę badań klinicznych, które mają wyjaśnić, w jaki sposób leczy poważną depresję.

W przyszłości Kwan i reszta zespołu mają nadzieję przebadać mechanizm, który prowadzi do zwiększania objętości i gęstości neuronów przez psylocybinę. Naukowcy chcą również zidentyfikować inne subjstancje o podobnych właściwościach, ale o jeszcze wyższej skuteczności.

Odkrycie było również ekscytujące dla Natalie Ginsberg z MAPS, która stwierdziła: To wielka zmiana dla terapii PTSD i innych chorób psychicznych. Psychedeliki mogą znacząco wpłynąć na związki człowieka z naturą i innymi istotami ludzkimi. Mamy nadzieję, że psychedeliki zostaną w końcu zdekryminalizowane, co uczyni je bezpieczniejszymi i dostępniejszymi dla tych, dla których są lekarstwami.

Konrad Szlendak

Źródło: Neuron / Yale Daily News

4 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: