Nakładem Wyd. UJ ukazał się długo oczekiwany przez kinomanów i filmoznawców, trzeci tom Europejskiego kina gatunków. Książka poświęcona jest głównie wschodnioeuropejskiemu filmowi klasy B. Złożyły się na nią rodziały poświęcone filmom wojennym, kostiumowo-historycznym, horrorom czy ersatz-westernom.
Autorami trzeciego tomu są zarówno profesjonalni filmoznawcy, jak też „zawodowi amatorzy” (blogerzy, dziennikarze oraz miłośnicy filmu). Dzięki temu mamy do czynienia z niezwykle oryginalną – jak na rodzime warunki i tradycje – polifonią, która umożliwia czytelnikom fascynującą wycieczkę na filmowe rubieże.
Wszyscy dzielą się tu swoją niecodzienną wiedzą z innymi, unikając naukowego żargonu, co daje zupełnie wyjątkowy efekt literacki na polu wydawnictw naukowych! Znajdziemy tu m.in. laudację Magdaleny Kamińskiej i Maji Mikołajczyk nt. socrealistycznych horrorów wampirycznych, dekonstrukcję filmów o Winnetou autorstwa Piotra Korczyńskiego i Piotra Kletowskiego, a także tekst Brunona Hawryluka nt. socrealistycznych filmów science-fiction.
Jak pisze we wstępie redaktor serii, dr hab Piotr Kletowski z IBIDW UJ:
Gatunkowe kino z Europy Wschodniej, zwłaszcza to realizowane w latach przed 1989 r., to często kino prawdziwych arcydzieł. Filmów zachwycających zarówno stroną formalną, jak i odwagą w kwestii podejmowanej tematyki (choć znów w formie zawoalowanej).
Czechosłowackie kino historyczne spod znaku dokonań Otakara Vávry i Františka Vláčila – to tylko pozornie kino antyklerykalne, realizowane po linii komunistycznych władz znad Wełtawy, w rzeczywistości te skończone dzieła powojennej kinematografii są nie tylko niedoścignionym wzorem realistycznego kina historycznego, ale również osiągają najwyższy pułap uniwersalnej sztuki filmowej mówiącej o dramatycznej sytuacji jednostki w społeczeństwie nieludzkich zakazów i świecie w którym nieustająco toczy się walka o przeżycie.
Wersja papierowa oraz e-książka są na dzień dzisiejszy dostępne w sklepie internetowym WUJa po promocyjnej cenie.
Conradino Beb