W sprzedaży trzeci tom cyklu „Europejskie kino gatunków”

Nakładem Wyd. UJ ukazał się długo oczekiwany przez kinomanów i filmoznawców, trzeci tom Europejskiego kina gatunków. Książka poświęcona jest głównie wschodnioeuropejskiemu filmowi klasy B. Złożyły się na nią rodziały poświęcone filmom wojennym, kostiumowo-historycznym, horrorom czy ersatz-westernom.

Autorami trzeciego tomu są zarówno profesjonalni filmoznawcy, jak też „zawodowi amatorzy” (blogerzy, dziennikarze oraz miłośnicy filmu). Dzięki temu mamy do czynienia z niezwykle oryginalną – jak na rodzime warunki i tradycje – polifonią, która umożliwia czytelnikom fascynującą wycieczkę na filmowe rubieże.

Wszyscy dzielą się tu swoją niecodzienną wiedzą z innymi, unikając naukowego żargonu, co daje zupełnie wyjątkowy efekt literacki na polu wydawnictw naukowych! Znajdziemy tu m.in. laudację Magdaleny Kamińskiej i Maji Mikołajczyk nt. socrealistycznych horrorów wampirycznych, dekonstrukcję filmów o Winnetou autorstwa Piotra Korczyńskiego i Piotra Kletowskiego, a także tekst Brunona Hawryluka nt. socrealistycznych filmów science-fiction.

Jak pisze we wstępie redaktor serii, dr hab Piotr Kletowski z IBIDW UJ:

Gatunkowe kino z Europy Wschodniej, zwłaszcza to realizowane w latach przed 1989 r., to często kino prawdziwych arcydzieł. Filmów zachwycających zarówno stroną formalną, jak i odwagą w kwestii podejmowanej tematyki (choć znów w formie zawoalowanej).

Czechosłowackie kino historyczne spod znaku dokonań Otakara Vávry i Františka Vláčila – to tylko pozornie kino antyklerykalne, realizowane po linii komunistycznych władz znad Wełtawy, w rzeczywistości te skończone dzieła powojennej kinematografii są nie tylko niedoścignionym wzorem realistycznego kina historycznego, ale również osiągają najwyższy pułap uniwersalnej sztuki filmowej mówiącej o dramatycznej sytuacji jednostki w społeczeństwie nieludzkich zakazów i świecie w którym nieustająco toczy się walka o przeżycie.

Wersja papierowa oraz e-książka są na dzień dzisiejszy dostępne w sklepie internetowym WUJa po promocyjnej cenie.

Conradino Beb

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: