Douglas Rushkoff

Ostateczny klucz cykliczny objawia się w samym tańcu, w którym tysiące „podobnych” młodych ludzi odgrywa plemienną ceremonię kultury house. Taniec łączy wszystkich w jednym, synchronicznym momencie. Są na tych samych dragach, w tym samym rytmie całodobowym tańcząc do tego samego podkładu, osiągającego 120 bitów na minutę. Są w pełni zsynchronizowani. W takich momentach zostaje spontanicznie wynaleziona nowa rzeczywistosć.

Douglas Rushkoff, Cyberia: Life In The Trenches Of Hyperspace

 

Douglas Rushkoff jest jednym z najbardziej wpływowych badaczy kultury współczesnej (mediów, reklamy, cyberkultury, popkultury, kultury młodzieżowej, subkultur oraz kontrkultury). To pisarz, wykładowca uniwersytecki, konsultant, propagator „społeczeństwa informacyjnego” oraz wielki guru sieciowej demokracji, skupiający się w swoich narracjach na sposobach i technikach, dzięki którym grupy społeczne, kultury i instytucje tworzą oraz rozpowszechniają swoje wartości ustanawiając współczesny, wielopoziomowy kanał komunikacji.

Jego głównym tematem badań są jednak media, które postrzega jako krajobraz, w którym ma miejsce podstawowa interakcja społeczna naszych czasów. Rushkoff prowadzi także refleksję nad tym, w jaki sposób kształtuje się współczesna „piśmienność”, czyli umiejętność świadomego uczestnictwa w przekazie medialnym.

Ma na swoim koncie wiele oficjalnych sukcesów! Jest laureatem pierwszej nagrody im. Neila Postmana za osiągnięcia życiowe w publicznej działalności intelektualnej. Jego dziesięć najlepiej sprzedających się książek na temat nowych mediów i kultury popularnej, zostało przetłumaczonych na ponad trzydzieści języków (w tym na język polski).

Wśród nich są: Cyberia, Media Virus, Playing the Future, Nothing Sacred: The Truth about Judaism, oraz Coercion, która zdobyła nagrodę im. Marshalla Mcluhana za najlepszą książkę o mediach. Rushkoff napisał także bardzo dobrze przyjęte powieści literackie tj. Ecstasy Club i Exit Strategy oraz powieść komiksową, Club Zero-G. Ukończył też książkę dla wydawnictwa HarperBusiness, dostosowującą reguły Renesansu do dzisiejszego, skomplikowanego krajobrazu ekonomicznego, która nosi tytuł: Get Back in the Box: Innovation from the Inside Out.

Był scenarzystą i korespondentem dwóch genialnych filmów dokumentalnych z cyklu „Frontline”, zrealizowanych przez telewizję PBS: The Merchants of Cool, który analizuje wpływ wielkich korporacji na kulturę młodzieżową, oraz The Persuaders, traktujący o pączkującym krajobrazie reklamy i nowych wysiłkach agencji marketingowych przezwyciężania oporu konsumenckiego. Obydwa są wspaniałym przykładem erudycji, wykorzystanej dla celów edukacji społecznej i wielkiej determinacji w walce o większy zakres wolności indywidualnej. Rushkoff przyjaźni(ł) się z takimi osobistościami kontrkultury, jak: Timothy Leary, Oliver Stone, Genesis P-Orridge oraz Robert Anton Wilson.

Komentarze Rushkoffa w programie „Sunday Morning”, na antenie CBS, a także na antenie NPR, w „All Things Considered” oraz na łamach The New York Times, Time czy Wired zaskarbiły mu szacunek wszystkich osób zajmujących się poważnie mediami. Napisał też pierwszą kolumnę prasową na temat cyberkultury i nowych mediów dla The New York Times oraz Guardian, jak również kolumnę o komunikacji bezprzewodowej dla The Feature i nową kolumnę dla pisma o muzyce i kulturze Arthur.

Rushkoff jest twórcą Laboratorium Narracyjnego w ramach Interaktywnego Programu Telekomunikacyjnego Uniwersytetu Nowego Jorku. Wykłada także na temat mediów, sztuki, społeczeństwa oraz zmiany kulturowej na uniwersytetach i konferencjach na całym świecie. Jest także doradcą Komisji ds. Kultury Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych, zasiada w Zarządzie Dyrektorów Media Ecology Association, Centrum Kognitywnej Wolności i Etyki, oraz jest twórcą teorii technorealizmu. Został również nagrodzony Starszym Członkostwem przez Fundację Markle’a oraz Członkostwem Centrum Globalnej Komunikacji Międzynarodowego Uniwersytetu Japonii.

Regularnie pojawia się w programach TV, od „Nightly News” w NBC, do Larry’ego Kinga i Billa Mahera. Napisał fantastyczną serię komiksową dla Vertigo oraz jest twórcą serii oprogramowania „Electronic Oracle” dla HarperCollins Interactive. Rushkoff jest także członkiem kilku organizacji non-profit, zajmujących się mediami. Jest też regularnym konsultantem na temat nowych mediów, sztuki i etyki dla muzeów, rządów, synagog, kościołów, oraz uniwersytetów, jak również dla prywatnych firm tj. Sony, TCI, agencji doradczych i innych 500 (notowanych przez Fortune).

Rushkoff obronił sie magna cum laude na Princeton University, otrzymał tytuł MFA z reżyserii w California Institute of the Arts, post absolwencki tytuł MFA w The American Film Institute, oraz stypendium reżyserskie od the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Pracował jako wykwalifikowany choreograf walk scenicznych, oraz grał jako klawiszowiec w legendarnym zespole Psychic TV. Przez długi czas mieszkał w Park Slope, na Brooklynie razem ze swoją żoną, Barbarą i córeczką, Mamie, ale w końcu wyprowadził się poza Nowy Jork, gdzie rozwija obecnie nowe teorie na temat ekonomii społeczności lokalnej i walut komunitarnych.

Conradino Beb

 

Przeczytaj także w MGV:

“Możemy przejąć kontrolę nad światem” – wywiad z Douglasem Rushkoffem [Conradino Beb]

Timothy, Allen i Bill – ojcowie założyciele cyberprzestrzeni [Douglas Rushkoff]

 

Stronki polecane:

Douglas Rushkoff – strona oficjalna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: