Dziewica wśród żywych trupów (1973) [wersja reżyserska]

Problem z wieloma filmami Jesusa Franco – a mówiąc konkretnie, z tymi nakręconymi na początku lat ’70 – polega na tym, że były one dystrybuowane w wielu europejskich krajach jednocześnie i w związku z tym, że dopuszczalny poziom filmowego erotyzmu we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Francji i innych krajach był absolutnie różny, filmy te były cięte indywidualnie pod rynek lokalny, co w praktyce dało nieskończoną ilość wersji.

Do tego dołożył się jeszcze „niszczący artystycznie” wpływ rewolucji VHS lat ’80, kiedy dystrybutorzy zaczęli namierzać oryginalne szpule i dokonywać transferów… w trakcie których dokonywali kolejnych cięć lub dodatków – do nakręcenia których wynajmowali obcych oryginałowi reżyserów. Bardzo często zmieniali też tytuł kierując się własnym widzimisię, co tylko powiększało istniejący chaos.

Faktycznie rzecz biorąc większość z reżyserów, funkcjonujących w świecie kina klasy B, zrzekała się jednak praw autorskich traktując swoje filmy, jak każdy inny produkt rynkowy. Większość z nich była przy tym zależna od swoich producentów, którzy natychmiast kładli na nich łapę. Nie ma się oczywiście co dziwić, jeśli nakręcenie ich zajmowało więcej niż tydzień, były to dzieła prawdziwie ambitne.

Wersja reżyserska Dziewicy wśród żywych trupów jest w istocie najpóźniejszą wersją filmu Franco i jak wiele innych prób uchwycenia oryginalnego ducha kultowych obiektów niskobudżetowej fantazji, została sfinansowana przez dystrybutorów DVD (Image Entertainment), którzy pragnęli zaoferować swoim klientom produkt unikalny. Podstawą odrestaurowanego filmu stała się wersja francuska, która trwa 79 min. w przeciwieństwie do wcześniej rozpowszechnionej wersji 90 min. z materiałem kultowego reżysera, Jeana Rollina.

Niestety, nawet w tej wersji nie jest to najlepszy film Franco, który znany jest z takich genialnych obrazów, jak: Vampyros Lesbos (1971), Justyna czyli niedole cnoty (1969) czy Wenus w futrach (1969). W filmie brakuje przede wszystkim atmosfery, ale także aktorstwa, makijażu i wielu elementów, które czynią z innych dzieł Franco pasjonujące oglądadła. W tym punkcie warto dodać, że najbardziej podziwianą przez fandom jest softcore’owa wersja z orgią w ogrodzie – sceną, która także została dokręcona w latach ’80.

Historia zostaje zbudowana wokół młodej studentki Christiny, która przybywa do francuskiej posiadłości swojego zmarłego ojca, w której ma się odbyć czytanie jego testamentu. Zamek ma jednak wciąż zamieszkiwać jej wujek wraz z rodziną, mimo tego że w okolicznej karczmie ostrzega się ją, że został on opuszczony… ale to tylko jedna z dziur w scenariuszu, który sprawia wrażenie, jakby Franco napisał go na kolanie w piątkową noc po wypiciu butelki czerwonego wina. Wraz z rozwojem akcji film ujawnia niestety swoje dalsze wady!

Pomimo tego, że Dziewica wśród żywych trupów jest zazwyczaj sprzedawana jako horror erotyczny lub jeden z pierwszych, europejskich zombie movies, mało tu horroru, zombie w żaden sposób nie przypominają żywych trupów, a napięcia dostajmy tyle, co kot napłakał. W istocie jest to kolejny pomysł Franco na nakręcenie szybkiego sexploitation, który zostaje ubrany w strzępy innych gatunków, żeby mógł przyciągnąć jak najwięcej widzów.

Osobiście lubię Franco w czysto seksploatacyjnej/erotycznej postaci, gdzie ujawnia się jego cały talent. Dwóch rzeczy nie można jednak filmowi odebrać, jest pełen humoru, występują w nim piękne, roznegliżowane panienki i ma świetną muzykę, szczegónie podkład na samym początku. Czy to wystarczy, żeby docenił go każdy? Nie wydaje mi się gdyż dla wielbicieli erotyki, będzie za mało erotyczny, a oglądacze horrorów przeżyją prawdziwy szok. Wyjściem jest zawsze odszukanie bardziej pikantnej wersji, ale to już zadanie dla hardkorowych fanów!

Conradino Beb

 

Znany pod tytułami: A Virgin Among the Living Dead / Among the Living Dead / Christine, Princess of Eroticism / Christine, princesse de l’erotisme / Living Dead Girl / A Virgin of the Living Dead / Une Vierge chez Les Morts Vivants / Una Vergine Tra I Morti Viventi
Produkcja: Francja/Włochy/Belgia/ Liechtenstein, 1973
Dystrybucja w Polsce: Brak
Ocena MGV: 2/5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: