Obama wylądował na okładce Rolling Stone

Najdłużej wychodzący dwutygodnik muzyczny w Stanach Zjednoczonych opublikował właśnie wywiad z Barackiem Obamą, w którym amerykański prezydent, ubiegający się o reelekcję, jest pytany o książki Ayn Rand.

Zadania przepytywania Obamy podjął się Douglas Brinkley (biograf i były agent literacki Huntera S. Thompsona), który wziął go w krzyżowy ogień poruszając m.in. kwestię fascynacji prezydenta ideologią obiektywizmu Ayn Rand. Obama przyznał, że czytał książki Rand – która ze względu na głoszoną przez siebie ideologię usprawiedliwionego egoizmu została w końcu zaadaptowana przez republikanów jako obrończyni ich tradycyjnych wartości – ale wybrnął z tej dyskretnej aluzji stawiającej go w pozycji sprzyjania wielkiemu biznesowi mówiąc, iż pozostawił tą nieodpowiedzialną filozofię dawno za sobą. Obecny prezydent USA stwierdził, że jesteśmy od siebie wzajemnie uzależnieni i nie możemy nie doceniać roli zbiorowości w kształtowaniu wspólnego dobra.

Pojawienie się na okładce Rolling Stone staje się dla kandydatów Partii Demokratycznej coraz ważniejszym punktem kampanii wyborczej od 1992, kiedy magazyn oficjalnie poparł kandydaturę Billa Clintona. Wprawdzie Rolling Stone zabiera swój głos w sprawach amerykańskiej polityki już od 1972 – kiedy HST zrelacjonował kampanię George’a Governa na prezydenta – ale redakcja opowiedziała się oficjalnie za prezydentem z nadania Demokratów właśnie na początku lat ’90 nie chcąc dopuścić do przedłużających się rządów republikanów, wspieranych przez lobby naftowe z Texasu, zapewniając Clintonowi tzw. głos rock’n’rollowy!

Bill Clinton / Rolling Stone, 09/1992

Jak tłumaczy ten przełomowy dla magazynu moment w retrospekcji Jann Wenner: Clinton był centrystą, ale chodziło o coś więcej, sądzę że mieliśy już do czynienia  ze społeczeństwem w takim stopniu skomplikowanym technologicznie, że decyzje nie mogły być dłużej podejmowane w oparciu o głęboką ideologię. Pomimo tego, że HST nie ufał Clintonowi i miał swoje poważne zastrzeżenia wobec jego osoby – Clinton nie chciał zalegalizować dragów tłumacząc się kokainizmem swojego brata – Wenner postawił na pewnego w tym punkcie konia i opublikował wywiad z przyszłym prezydentem, co związało Rolling Stone na stałe z polityką Demokratów.

Jak twierdzi Reuters w swoim najświeższym raporcie, Obama właśnie zwiększył swoją nieznaczną przewagę nad Mittem Romneyem w sondażach przedwyborczych, na dziewięć dni przed pójsciem do urn. W chwili obecnej prowadzi z 49 punktami wobec 46 punktów Romneya z jednopunktowywm wzrostem wobec ostatniego badania w sobotę. 15% amerykańskich wyborców (tzw. swing voters) wciąż jednak twierdzi, że może zmienić swoją decyzję w ostatniej chwili. Teoretyczny próg błędu sondażu wynosi 4%.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: