Power of the Spoken Word – Language of a Dying Breed (1984)

Jeśli lubicie muzykę Voivod, załapiecie pewnie od razu konwergencję pomiędzy twórczością tej kultowej grupy, a dźwiękami pewnego zapomnianego zespołu HC z Nebraski. Wybierzmy się na krótką wycieczkę w kosmos z bezbożnymi poganami z Power of the Spoken Word!

To prawie niemożliwe, aby w zapomnianym przez Boga i świat Lincoln powstał zespół tak oryginalny i śmiało przekraczający granice punk rocka i metalu. A jednak w pierwszej połowie lat 80-tych została stworzona grupa, której muzyka opierała się ciasnym szufladkom popularnych gatunków egzystując w swojej enklawie pogańskiego HC – POTSW określili się bowiem mianem zespołu pagan hard core’owego.

Brzmienie ich muzyki nie tworzy jednak w umyśle słuchacza wizji tajemnego misterium w świętym gaju. Klimat utworów POTSW bardziej przypomina literacki Rezerwat Dzikich z Nowego Wspaniałego Świata Huxleya, w którym na obrzeżach perfekcyjnej cywilizacji, w brudzie, trawieni chorobami, żyją ostatni, prawdziwie wolni ludzie – wolni dzięki religii swoich przodków i cierpieniu. Wibracje podobne do muzyki POTSW można znaleźć w twórczości Johna Balance’a i Petera Christophersona. Ich industrialno-elektroniczne kompozycje przekazywały pogańskie i okultystyczne treści tworząc w ten sposób jedno z ważniejszych obliczy współczesnej magii!

Jeśli chodzi o warstwę muzyczną, to najbliższymi punktami odniesienia dla jedynej płyty POTSW – Language of a Dying Breed, są dwa albumy Voivod: Killing Technology oraz Phobos. Znajdziemy na nich genialną mieszankę metalu i punku z industrialnymi wstawkami, która zbliża się do zwartości debiutu POTSW. Przyczyną zbieżności mogą być te same inspiracje obu kapel – Black Flag, Black Sabbath, Motorhead czy Sex Pistols. Podobieństwa te nie negują jednak oryginalności Language of a Dying Breed. W muzyce POTSW znajdziemy nawet więcej brzmieniowej ascezy, brudu oraz punkowej prostoty, niż w przypadku Kanadyjczyków, u których słyszalne jest prog rockowe piętno.

Language of a Dying Breed dostarcza słuchaczowi intensywnych wrażeń w niecałe 24 minuty. Obok hard core’owych strzałów w postaci Decide or Die czy Incarnated pojawiają się dłuższe, bardziej rozbudowane kompozycje tj. Complex Disorder lub The Curse. Jeśli chodzi o gitary, kawałki oscylują od szybkich hc/thrashowych rajdów, po wolniejsze, wręcz sludgowe riffy. W paru momentach, m.in. w Word as Weapon, usłyszeć można dysonanse, wzbudzające skojarzenia z grą Piggy’ego z Voivod. Nagle pojawiające się, szybkie solówki, potęgują wrażenie chaosu panującego w muzyce POTSW.

Pokręcone brzmienie gitar zostało osiągnięte dzięki zastosowaniu szerokiej gamy efektów. Niekiedy pojawiają się też chłodne, mechaniczno-industrialne akordy. Partie perkusji są proste i bardzo chwytliwe. Dodatkowo, aby osiągnąć większy ciężar i szybkość, perkusista zastosował zagrywki, przypominające pierwsze hity D.R.I. czy Repulsion. Słowa uznania należą się wokaliście Jake’owi Rayanowi, który stworzył jedne z najbardziej schizofrenicznych linii wokalnych, jakie było mi dane słyszeć. Rayan operuje całym wachlarzem technik, od punkowego wrzasku, growlu, po skowyt, jęk czy szept. Na jego wokale nałożono różnego rodzaju przestery i reverb, co dało głęboki, psychodeliczny efekt.

Jeśli jesteście zwolennikami niekonwencjonalnego podejścia do tematu ciężkiego grania, bez wahania powinniście sięgnąć po płytę Power of the Spoken Word. Do zapoznania się z całością zachęca dodatkowo okładka autorstwa Mott-Ly, która przypomina fragment tryptyku Boscha i idealnie koresponduje z muzyką na Language of a Dying Breed.

Jakub Gleń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: