hair_marek_piwowski_1971

Pomiędzy 1966, a 1976 Marek Piwowski zrealizował całą serię dokumentów krótkometrażowych, wśród których znajdziemy również Hair (1971). Będący satyrycznym reportażem z IX Konkursu Sztuki Fryzjerskiej Państw Socjalistycznych w Warszawie, ten 16-minutowy film wprowadza nas w realia Polski Ludowej wczesnego Gierka. Piwowski przerysowuje temat już poprzez wybór tytułu odnosząc go do amerykańskiego musicalu Hair, który wystawiony został w 1969 jako idealny hamburger dla mózgu, sprzedawany jako esencja rewolucji młodzieżowej publice z klasy średniej.

W swoim własnym Hair Piwowski dokonuje dekonstrukcji mitu Polski Ludowej z jej ideologicznym przywiązaniem do braterstwa narodów socjalistycznych obnażając machinę propagandy, podtrzymującą spektakl, która w tym wypadku używa do tego specjalnie zaaranżowanych zawodów fryzjerskich. W konkursie uczestniczą fryzjerzy z Rosji, Czechosłowacji, Bułgarii i Niemiec Wschodnich, którzy zostają wraz z publiką bacznie przenalizowani w serii krótkich ujęć.

Kończący konkurs pokaz fryzur staje się za to okazją do wybebeszenia przez Piwowskiego oficjalności całego wydarzenie dzięki udanym manewrom montażowym. Ujęcia paradujących wokół areny męskich modeli okazują się składnikami rzeczywistości samej w sobie, istniejącej tylko dzięki zorganizowanym wysiłkom systemu komunistycznego, a ujęcia modelek okazją do skonfrontowania marzeń o egzotyce ze standardami polskich gospodyń domowych. Poza warstwą krytyczną film można też potraktować jako część żywego multiwersum popkultury z gwałtownie rosnącym kontinuum retrospekcji.

Reklamy

Written by conradino23

Redaktor bezczelny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s