How To Operate Your Brain (1993)

how_to_operate_your_brain_1993_cover

W 1993 Timothy Leary otworzył nowy rozdział swojego życia wyruszając na podbój amerykańskich campusów uniwersyteckich z dwoma nowymi audioprezentacjami: Think For Yourself oraz How To Operate Your Brain, z których ta ostatnia była punktem kulminacyjnym wykładów na temat funkcjonowania ludzkiego umysłu w rzeczywistości opanowej przez media, a konkretnie telewizję i Internet.

Mottem Leary’ego dla studentów stała się parafraza znanego kontrkulturowego hasła z lat ’60: „Władza dla ludzi”, które zostało zmienione na bardziej współczesne: „Władza dla źrenic”, w myśl przejęcia kontroli nad programowaniem własnego życia.

Półgodzinna wizualizacja How To operate Your Brain została zrealizowana dla Leary’ego przez pionierskie trio Retinalogic (Chris Graves, Joey Cavella, Camilla Grace), tą samą bandę, która trzy trzy lata później odpaliła domową stronę doktora: Leary.com. Główną inspiracją zespołu było „dotrzymywanie kroku ewolucji wizualnej stymulacji”, czyli skonfrontowanie widza z chaosem dynamicznej transformacji obrazów – współczesnym krajobrazem medialnym, w którym źrenice są skazane na ciągłe bombardowanie impulsami wzrokowymi.

Ale kultowa wizualizacja osiągnęła swoją halucynogenną jakość także dzięki acid house’owemu podkładowi, przygotowanemu i zmiksowanemu przez Genesisa P-Orridge’a i jego partnerkę, którzy w tym samym czasie przebywali na wygnaniu i otrzymali od Leary’ego schronienie w jego kalifornijskiej rezydencji.

W efekcie, How To Operate Your Brain stała się rodzajem sterowanej, psychedelicznej medytacji. Zarówno dźwięk, jak i obraz odgrywają tu ważną  rolę, otwierając widza na chaos poznawczy, wprowadzając stan otwartości na nowe informacje i przygotowując na krytyczną reprogramację – przejęcie kontroli nad własnymi oczami, a więc nad własnym życiem.

Głos Leary’ego unosi się nad halucynogennym podkładem dźwiękowym, jego twarz miesza się z kolorowym, wibrującym tłem, a sam wykład – esencja How To Operate Your Brain – jest przykładem dostosowania psychedelicznych teorii guru kontrkultury do dekady rozwoju technologii informacyjnych.

Podstawą wykładu jest uwypuklenie roli chaosu jako naturalnego stadium umysłu, jego roli w tworzeniu nowych połączeń pomiędzy neuronami – chaos u Leary’ego pozwala bowiem na wprowadzanie do mózgu wyzwalających indywidualność, antyautorytarnych informacji.

A jako że jest to początek lat ’90, doktor ewokuje tu także psychedeliczne odrodzenie, multimedialność ruchu rave i kulturę samplingu mówiąc otwarcie: Twórz swój styl… z chaosu. Leary porusza ponadto wątki filozoficzne i antropologiczne – mówi o łączeniu sił i rozwoju cyfrowych systemów komunikacji oraz ewokuje wizję globalnej wioski i podkreśla znaczenie rozumienia języka własnego mózgu (neurochemicznych wyładowań elektronów i fotonów). Żelazny klasyk sceny psychedelicznej i doskonały wgląd w kamień węgielny idei, które odpaliły epokę informacyjnego surfu!

Conradino Beb

 

Oryginalny tytuł: How To Operate Your Brain
Produkcja: USA, 1993
Dystrybucja w Polsce: Brak
Ocena MGV: 5/5

1 komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: