Abstrakcjonistyczne obrazy Kapitana Wołowe Serce

Don Van Vliet znany lepiej jako Captain Beefheart (pol. Kapitan Wołowe Serce – sic!) był jednym z najważniejszych przedstawicieli awangardy muzycznej lat ’60, łącząc klasyczny blues z psychedelią, minimal music i spoken word. Do historii przeszedł za sprawą dwóch odlotowych albumów nagranych wspólnie z The Magic Band: Trout Mask Replica oraz Safe As Milk. Jego zainteresowania artystyczne sięgały jednak znacznie dalej, bo Van Vliet był malarzem.

Jak powiedział ArtNews Gordon VeneKlasen, wspólnik w Michael Werner Gallery, która reprezentowała Van Vlieta od 1983 aż do jego śmierci: W latach ’80 i ’90 muzyk, który tworzył sztukę, był heretykiem dla systemu. Ale teraz jest w jego centrum. I nie trzeba wcale daleko sięgać, żeby to udowodnić, gdyż obrazy artysty osiągają po jego śmierci od $25 tys. do $120 tys. na aukcjach sztuki w USA.

Van Vliet zakończył swoją karierę muzyczną wraz z nagraniem albumu Ice Cream for Crow w 1982 i od tej pory poświęcił się wyłącznie malarstwu, które było jego pasją od początku lat ’60. W istocie, w ostatnich latach obrazy Kapitana Wołowe Serce zaczęły być coraz szerzej doceniane, czego odzwierciedleniem było napisanie wstępu do katalogu jego wystawy w 2001 przez samą P.J. Harvey.

Van Vliet jest jednym z najlepszych abstrakcyjnych ekspresjonistów na świecie. Ten współczesny mistrz wykolejonej, dzikiej twórczości nie ustępuje potęgą Jeanowi Michelowi Basquiatowi i był pokazywany w wielu krajach z wielkim sukcesem. – napisał na łamach Dangerous Minds Richard Metzger. Koniecznie rzućcie więc okiem na obrazy legendarnego artysty poniżej!

captain-beefheart-portrait
Autoportret
ghost
Ghost Red Wire / 1967
devil
Devil and the Deep Blue Sea / 1967
untitled_1969
Bez tytułu / 1969
poinsettia
Poinsettia / 1976
auntcig
Aunt Cigar’s Baby / 1984

<<< Zdjęcia obrazów pochodzą z galerii Captain Beefheart Radar Station, na której możecie przejrzeć resztę twórczości artysty >>>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: