Martin Scorsese wyprodukuje jubileuszowy dokument o The Grateful Dead!

grateful_dead_live
The Grateful Dead na scenie z ekipą kręcącą dokument z koncertu

Nawet jeśli The Grateful Dead rozpadli się oficjalnie po śmierci Jerry’ego Garcii, muzycy legendarnego bandu z San Francisco wciąż podtrzymują jego tradycję w swoich projektach live, bądź solowo. A tegoroczna, 50-letnia rocznica działalności, zostanie dodatkowo uczczona filmem dokumentalnym wyreżyserowanym przez Amira Bar-Leva, a wyprodukowanym przez samego Martina Scorsese!

Reżyser Amir Bar-Lev dał się wcześniej poznać znakomitymi dokumentami w stylu The Tillman Story, a ostatnio Happy Valley o skandalu footballowym w Penn State. Martin Scorsese jest zaś znany nie tylko z Taksówkarza i Ostatniego kuszenia Chrystusa, ale również z wielu bardzo dobrze przyjętych dokumentów rock’n’rollowych. Tym razem w roli producenta wykonawczego połączy on siły z Emmą Tillinger Koskoff, Andrew Hellerem, Sanfordem Hellerem i Rickiem Yornem. Roli nadzorcy muzycznego podejmie się zaś długoletni archiwista The Grateful Dead, David Lemieux.

Dokument zostanie sfinansowany przez Alexa Blavatnika z AOMA Sunshine Films, a także Erica Eisnera, Nicholasa Koskoffa i Justina Kreutzmanna, reprezentujących Double E Pictures, Axis Films oraz Sikelia Productions. Twórcy deklarują, że w filmie będzie można zobaczyć nigdy wcześniej nie ujawnione materiały z koncertów i życia na backstage’u, a także nowe wywiady z pozostałymi przy życiu muzykami The Grateful Dead: Mickey Hartem, Billem Kreutzmannem, Philem Leshem i Bobem Weirem.

Narracja skupi się zarówno na początkach działalności grupy w połowie lat ’60 i jej roli dla wyłonienia się psychedelicznej kontrkultury w San Francisco, jak też na obfitujących w trasy koncertowe po świecie kolejnych dekadach. Nie zostanie przy tym pominięty fenomen Deadheadów i związanej z nim tzw. kultury parkingowej. Nie zabraknie również dramatycznej przemiany, jaką przeszedł kolektyw po śmierci Jerry’ego Garcii i dalszych losów muzyków po 1995.

Projekt nie jest pierwszą próbą stworzenia dokumentu na temat The Grateful Dead, ale jest pierwszą o tak wielkim rozmachu! Zespół był wcześniej uwieczniany wielokrotnie w filmach dokumentalnych na temat rocka psychedelicznego i kontrkultury lat ’60, a także w wyprodukowanych przez sam zespół dokumentach z tras koncertowych. Jerry Garcia doczekał się nawet dokumentu na temat swojej własnej kariery.

W oficjalnym komunikacie Hart, Kreutzmann, Lesh i Weir powiedzieli: Przez lata opowiedzianych zostały miliony historii na temat The Grateful Dead. Jednak wraz z 50-letnią rocznicą stwierdziliśmy, że może jest to dobry czas na opowiedzenie jednej samemu, a Amir jest do tego idealnym gościem. Nie ma nawet co dodawać, że jesteśmy zaszczyceni, iż możemy współpracować z Martinem Scorsese. 50 lat to kolejny ogromny przełom, który chcemy uczcić razem z naszymi fanami tym filmem.

Scorsese powiedział ze swojej strony: The Grateful Dead byli czymś więcej niż zespołem. Byli swoją własną planetą zaludnioną przez miliony oddanych fanów. Jestem bardzo szczęśliwy, że realizujemy ten obraz i że jestem w niego zaangażowany.

 

Źródło: Deadline / Consequences of Sound

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: