Jaz Coleman wspomina trasę z Joy Division i Iana Curtisa

killing_joke_joy_divsion_ticket
Plakat ze wspólnej trasy / luty 1980

Od swoich legendarnych początków w 1978, Killing Joke, założeni przez Jaza Colemana i Big Paula Fergusona, nie dawali się łatwo zaszufladkować. Wczesny styl zespołu był wprawdzie porównywany do mieszanki The Clash i The Stranglers, ale industrialne brzmienie i profetyczno-apokaliptyczne teksty sprawiały, że był to po prostu sound Killing Joke! Dodatkowo, fani Colemana i spółki wywodzili się z tak różnych subkultur, że grupa nigdy formalnie nie stała się częścią jakiejś konkretnej sceny!

Nie ma chyba lepszego potwierdzenia tego statusu, niż fakt, że Killing Joke odbyli wspólną trasę koncertową z Joy Division w lutym 1980. Co lepsze, basista Joy Division, Peter Hook, był przez krótki czas członkiem Killing Joke. Coleman żartował nawet kiedyś, że jeśli ten skład dałby radę permanentnie, zespół musiałby zmienić nazwę na Killing Division.

Przepytywany przez The 13th Floor (nowozelandzką audycję radiową), Jaz Coleman wspomina: Około 1979-80 graliśmy wspólną trasę z Joy Division. Przez mój umysł przewija się wiele ikonicznych obrazów. Pamiętam, że dostrzegałem delikatność Iana Curtisa, trzymającego się za ręce ze swoją małą belgijską dziewczyną. Gdziekolwiek nie poszedł, zachowywał się właśnie w ten sposób. Był bardzo niepewny siebie i właśnie to utkwiło mi w pamięci.

Pamiętam ostatnie dni trasy z Joy Division. Pamiętam, że wszedłem na backstage i zerknąłem do ich przebieralni, gdzie siedzieli po prostu w totalnej ciszy… minus Hook. A gdy patrzyłeś, co się działo w przebieralni Killing Joke, tam trwała impreza, wszyscy się bawili, palili, pili, tańczyli, robili dużo hałasu. Nazwali tę trasę „Północny Mrok: 2, Południowy Kop: 1”, jakby opisywali mecz piłki nożnej (…)

Posłuchaj wywiadu z Jazem Colemanem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: