Cicha noc, śmierci noc (1984)

silent-night-deadly-night-movie-poster-1984

Popkultura przerobi na swoją modłę wszystko, co tylko wpadnie jej w łapy. O tym, że Święta Bożego Narodzenia dawno wyzbyły się sfery sacrum i nabrały komercyjnego charakteru, świadczą już nie tylko tłumy w rozświetlonych lampkami centrach handlowych, ale przede wszystkim ramówka telewizyjna: Kevin, Zły Mikołaj, czy rodzimy potworek Listy do M., to gwoździe programu! Ale fani kina nie powinni zapominać o produkcjach, które Boże Narodzenie zamieniają w prawdziwy horror. W Cichej nocy, świętej nocy Święty Mikołaj odwiedza tylko niegrzeczne dzieci!

Mamy Wigilię, w trakcie której Billy Chapman wraz z malutkim bratem cudem uchodzi z zasadzki zastawionej na autostradzie przez przebranego w strój Świętego Mikołaja bandyty. Na jego oczach facet zabija ojca, a matkę przed poderżnięciem gardła brutalnie gwałci.

Akcja przewinięta zostaje do przodu i wkrótce dowiadujemy się, że mając 18 lat Billy dalej żyje w traumie pozostawionej przez feralną noc. Wychowany w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne, trafia w końcu do roboty w sklepie z zabawkami. Jak co roku, wybucha świąteczny szał zakupów, a Billy zostaje poproszony o przebranie się w strój Mikołaja.

Film w czasie premiery został obsmarowany przez rodziców, którzy zarzucali mu niszczenie wizerunku Świętego na rzecz psychopatycznego mordercy. Wszak kiedy Billy przyodziewa czerwony strój ze sztuczną brodą, budzą się w nim wspomnienia i staje się on cieniem koszmaru z dzieciństwa.

Uzbrojony w siekierę, przemierza zasypane śniegiem miasteczko, wyznaczając karę napotkanym po drodze, niegrzecznym dzieciakom. Oczywiście, zamiast rózgi woli skrócić grzesznika o głowę, lub nabić go na robiące za trofeum poroże. Swoje kroki kieruje jednak w końcu do przykościelnego sierocińca, gdzie przebywa jego młodszy brat oraz naprawdę niegrzeczna Matka Przełożona.

Trudno o bardziej świąteczny horror niż film Charlesa Selliera Juniora. Jak na prosty slasher film oferuje całkiem interesującą fabułę z mocno antykościelnym przesłaniem. Siostry prowadzące sierociniec uprawiają seks pod nieobecność apodyktycznej Matki Przełożonej – w tej roli świetna Lilyan Chauvin – która stosuje wymyślne kary za każdy przejaw naruszenia jej definicji grzechu. Sam Billy () rzuca charakterystycznym tekstem „PUNISHMENT!” przed każdą egzekucją. Film ma jasne przesłanie: lepiej być grzecznym w te Święta.

Film nie zawodzi na polu technicznym, a jak na slasher jest wyjątkowo krwawy! Pomysłowość Billy’ego w zadawaniu śmierci nie ogranicza się tylko do machania siekierą, w ruch idzie wszystko, co wpadnie mu w ręce. W sekwencji masakry w sklepie z zabawkami, w ruch idzie nawet łuk! Choć jak na tor, który film obiera w drugiej połowie, jest to wciąż za mało. Wydawać by się mogło, że wyszukane sceny śmierci są tylko dodatkiem, a nie motorem napędowym.

Ta klimatyczna produkcja obrosła już swoistym kultem i podobnie jak w przypadku Czarnych Świąt jest obowiązkowym seansem świątecznym dla każdego fana horroru. Pod otoczką krwawej masakry kryje się historia o tragedii i choroby psychicznej, choć jako film czysto rozrywkowy sprawdza się on znakomicie za sprawą unikalnego pomysłu, który łączy wszystkie elementy kina grozy lat 80-tych i podaje je w formie świątecznego prezentu. Po uroczystym rytuale Świąt Bożego Narodzenia możecie się spokojnie dać ponieść świątecznej psychozie.

Oskar „Dziku” Dziki

 

Oryginalny tytuł: Silent Night, Deadly Night
Produkcja: USA, 1984
Dystrybucja w Polsce: Brak
Ocena MGV: 4/5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: