„The Side Effects of the Cocaine”: komiks o Chudym Białym Księciu

W sierpniu 2010 pisarz Sean T. Collins oraz rysownik komiksowy Isaac Moylan wrzucili na Tumblr krótki komiks zatytułowany The Side Effects of the Cocaine z podtytułem David Bowie 01 April 1975 – 02 February 1976. Umieszcza to akcję na samym początku okresu Chudego Białego Księcia, który Bowie zasygnalizował wypuszczeniem płyty Station to Station. Ta została przez niego zrealizowana w permanentnym, kokainowym ciągu, który doprowadził go do takiego stanu, iż artysta nie był sobie nawet później w stanie przypomnieć, gdzie i jak ją nagrał.

Jak twierdzi Peter Bebergal w swojej książce Season of the Witch: How the Occult Saved Rock and Roll: Kiedy dziewiętnastoletni Cameron Crowe odwiedził Bowiego w 1975, żeby przeprowadzić wywiad dla Rolling Stone, znalazł go w narkotykowym delirium, w którym ten palił czarne świece w celu ochrony przed niewidzialnymi mocami za oknem.

Należy dodać, że dieta Bowiego w tym czasie składała się wyłącznie z czerwonej papryki, mleka i kokainy, co doprowadziło go do paranoicznych urojeń i halucynacji. W tym samym czasie jego koncerty przybrały bardziej minimalistyczną formę, co było odwrotem od wcześniejszych, muzyczno-wizualnych orgii.

Zmienił się także jego styl, który eksponował teraz garderobę z lat ’40 (co było początkiem jego fascynacji retro) i francuskie fajki marki Gitanes poetycko wystające z kieszeni… a poza tym Bowie coraz częściej zapominał teksty piosenek podczas występów na żywo.

W tym samym roku piosenkarz udzielił wywiadu Playboyowi, w którym czytamy: Telewizja jest najskuteczniejszym faszystą, nie ma co dodawać. Gwiazdy rocka to też faszyści. Adolf Hitler był jedną z pierwszych gwiazd rocka… popatrz na jego filmy i zobacz jak się ruszał. Sądzę, że był tak dobry jak Jagger.

To niesamowite. A kiedy wszedł na scenę, kręcił publiką na wszystkie strony. Dobry Boże! Nie był politykiem. Był artystą medialnym. Używał polityki i ekspresji teatralnej, co pozwoliło mu stworzyć technikę, dzięki której kontrolował i rządził spektaklem przez 12 lat. Świat nigdy już nie zobaczy mu podobnego. Urządził z kraju scenę.

Komiks bardzo ciekawie łapie ten cały nastrój…

bowie_comics1 bowie_comics2 bowie_comics3 bowie_comics4 bowie_comics5
Przeczytaj cały komiks

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: