Początki handlu marihuaną datowane na 9 tys. lat p.n.e. w nowym badaniu!

Jak piszą na łamach Vegetation History and Archaeobotany Tengwen Long i Pavel Tarasow z Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego, używanie konopi przez społeczności zamieszkujące dzisiejszą Azję i Europę sięga 11,5 tys. lat wstecz. Badacze w swoim artykule posiłkują się bogatą literaturą archeologiczną, stawiając hipotezę o bezpośrednich związkach pomiędzy handlem marihuaną, a rozwojem cywilizacji.

Konopie wg naukowców stały się popularne w Eurazji około 11,5 tys. lub 10,2 tys. lat temu dzięki nomadom rozpoznawanym przez archeologów jako kultura grobów jamowych, która obfituje w pyłek, kwiatostany i włókno rośliny.

Wcześniej przyjmowano, że konopie rozprzestrzeniły się po raz pierwszy na obszarze Centralnej Syberii lub Chin około 5 tys. lat temu, ale nowa analiza tę tezę obala, wskazując na Japonię i Europę Wschodnią jako ich kolebkę.

Jak mówi Long: Historia dystrybucji konopi sięga wstecz przynajmniej 10 tys. lat. Razem ze swoim kolegą jest on zdania, iż konopie stały się w tym samym czasie rośliną popularną wśród wielu plemion zamieszkujących zachodnią Eurazję ze względu na właściwości psychoaktywne i medyczne czy użytkowe (sznury, włókna), co potwierdzają znaleziska archeologiczne z całego obszaru.

Kultura konopna nabrała tempa 5 tys. lat temu, u zarania Epoki Brązu, kiedy marihuanę wykorzystywać zaczęto na całym obszarze wschodniej Azji.

Naukowcy tłumaczą to kontaktami handlowymi pomiędzy azjatyckimi nomadami, a wielkimi społecznościami rolniczymi, które ułatwiło udomowienie koni. Był to początek sieci handlowej na linii wschód-zachód, który z czasem doprowadził do powstania słynnego Jedwabnego Szlaku.

Jest to oczywiście hipoteza, która wymaga dalszych badań, ale Long wskazuje, iż nie da się przecenić wartości marihuany jako wczesnej waluty, która pojawiła się w Chinach w tym samym czasie co pszenica, importowana najprawdopodobniej z Bliskiego Wschodu.

Te wnioski nie zaskakują Roberta Clarke’a z Międzynarodowego Stowarzyszenia Konopi w Amsterdamie, który już wcześniej przyjmował, że konopie zostały udomowione w wielu miejscach naraz i że odegrały ważną rolę cywilizacyjną w Epoce Brązu, szczególnie ze względu na swoje właściwości psychoaktywne.

Jak mówi David Anthony z Hartwick College w Oneonta, specjalista od kultury grobów jamowych: Ekspansja konopi jako środka psychoaktywnego wydaje się być związana z mobilnością stepową. Konopie mogły być zarezerwowane do świąt i rytuałów. To potwierdzają z kolei znaleziska fajek i kwiatostanów konopi w grobach należących do chińskich szamanów lub kapłanów oraz scytyjskiej arystokracji.

Conradino Beb

Źródło: New Scientist / Vegetation History and Archaeobotany

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: