Czy „Doktor Strange” z Benedictem Cumberbatchem uchwycił psychedeliczny klimat komiksu?

Doktor Strange ma wielu fanów, nawet jeśli nie są oni tak liczni, jak fani innych komiksów Marvela takich jak Iron Man, Spider Man czy Kapitan Ameryka. Ale nie da się ukryć, że Disney wyciągnął Doktora z rękawa właśnie teraz, gdyż pierwszorzędni superbohaterowie Marvela zostali niemal w całości wyeksploatowani w ramach MCU.

Doktor Strange jest wyjątkowym superbohaterem z kilku powodów. Po pierwsze, zadebiutował on na łamach Strange Stories w 1963, czyli w momencie, gdy świat wkraczał w jeden z najbardziej burzliwych momentów powojennej historii Zachodu, co komiks bez wątpienia odzwierciedla.

Po drugie, Doktor Strange był pierwszym superbohaterem Marvela, który otwarcie babrał się w okultyzm, magię i projekcję astralną (żeby wymienić tylko te najważniejsze), a do tego miał bardzo antymaterialistyczne podejście do życia (z otwartą pogardą dla pieniędzy włącznie), co z miejsca uczyniło go idolem kontrkultury headów. Jednym z największych fanów komiksu był sam Ken Kesey.

Po trzecie, Doktor Strange jako pierwszy superbohater Marvela otworzył drzwi dla psychedelicznych wątków w komiksie. Doktor Strange podróżował po innych światach pełnych dziwnych efektów wizualnych, które bez wątpienia można nazwać halucynogennymi. Był pierwszym superbohaterem, który udowodnił, że komiks może iść tak daleko, jak sięga wyobraźnia twórców.

dr_strange_psychedelic
„Doctor Strange: Master of the Mystic Arts” / Marvel, 1974

Pierwsze tweety krytyków po premierze potwierdzają, że film w istocie pełen jest tripowych efektów specjalnych:

Bardzo tripowe efekty wizualne – David Ehrlich (IndieWire).

Tripowe efekty wizualne – Courtney Howard (Fresh Fiction TV)

Cudownie tripowy – Andry Signore (Screen Junkies)

Tripowy i psychedeliczny – Brandon Norwood (The Tracking Board)

Trochę jak trip na kwasie – Anna Klassen (Bustle)

Jak podkreśla także reżyser, Scott Derrickson (Zbaw nas ode złego, Egzorcyzmy Emily Rose): Duchowość pojawia się w naszej kulturze od dłuższego czasu i lata ’60 były momentem, w którym ludzie zaczęli poszukiwać czegoś ponad dobra materialne. Ale w jaki sposób można połączyć to z oczekiwaniami współczesnego świata?

Częściową odpowiedź znajdziemy w kinie, które może zabrać ludzi w podróż przekraczającą wszelkie wyobrażenia, dające się jednak przenieść na ekran dzięki efektom specjalnym, cyfrowej manipulacji, krajobrazom i widokom, które sprawią, że naprawdę odlecisz.

Conradino Beb

2 komentarze

  1. Brzmi niesamowicie, ale jak słyszę magia, okultyzm itp. to jednak mam skojarzenia z gotycką konktrkulturą i jednak w głębi ducha liczyłem na coś bardziej w tym klimacie, ale nie będę jakoś strasznie cierpiał.

    Polubienie

    1. Nie wiem ile tam bedzie gotyckich klimatow. Wiesz, doktor normalnie nosi peleryne lewitacji, ma amulet magiczny i mieszka w takim mrocznym mieszkaniu, ktore nie spelnia nowoczesnych norm, wiec pewnie mozesz powiedziec, ze troche gotycki jest, ale ze to bedzie film grozy to bym raczej nie liczyl 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: