Manhunt: Unabomber to nowy serial fabularny produkcji Discovery, który odsłania karierę owianego złą sławą Teda Kaczyńskiego, profesora matematyki z Berkeley, który odrzucił zdobycze cywilizacji i przeprowadził się do małej chatki w Montanie, skąd przez 17 lat siał postrach własnoręcznie skonstruowanymi bombami, wysyłanymi pocztą.
W roli głównej Paul Bettany (bohater drugiego planu, znany z filmu Gangster numer jeden), który w ten sposób interpretuje swój wybór: Poczucie prześladowania Teda i jego motywacje były niewiarygodnie skomplikowane i pokręcone, ale dalekie od jego idealistycznych wizji. Jestem przekonany, że został on zbrutalizowany jako wrażliwy, utalentowany, 16-letni chłopiec i to w pewnym sensie dało mu do ręki broń.
Z kadrów, które widzimy w trailerze możemy dostrzec solidną pracę, jaką wykonał Bettany dokonując transformacji w Kaczyńskiego, czytając jego ulubione lektury, a nawet odwiedzając jego legendarną chatę w leśnej głuszy.
Widzimy w nim wszystkie ikoniczne oblicza eko-terrorysty: zarośniętą twarz pustelnika, anonimową, zakapturzoną twarz w okularach słonecznych (przez wiele lat jedyny ślad dla FBI), a także przygotowaną na wszystko twarz osadzonego w areszcie skazańca.
W ciągu swojej 17-letniej kariery terrorystycznej Kaczyński wysyłał bomby do wyższych uczelni, linii lotniczych, a także sklepów ze sprzętem komputerowym, zabijając w efekcie 3 osoby i poważnie raniąc 29. Jego książka Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość. Manifest wojownika, zawierająca przemyślenia zaszufladkowane jako anarchoprymitywizm, została wydana w Polsce przez wydawnictwo Nowy Świat.
Kaczyński został ostatecznie aresztowany w 1996 na skutek współpracy własnej rodziny z FBI i wysiłków niejakiego Jamesa „Fitza” Fitzgeralda (granego przez Sama Worthingtona), który awansował w produkcji Discovery do roli głównego antagonisty.
Jeśli historia brzmi tak: „Fitz jest bohaterem, a Ted jest potworem, to bardzo króka historia”. Serial nie ma sympatii dla Teda Kaczyńskiego, ale jest próbą jego zrozumienia. To ważne, ponieważ w innym wypadku rozmowa kończy się na „potworze” – podsumowuje Bettany.
Serial będzie miał premierę 1. sierpnia.
Zobacz zwiastun
Czekamy na serial o Breiviku
PolubieniePolubienie