Poznaj Memphis Group, efemeryczną grupę dizajnerską zainspirowaną songiem Boba Dylana i wielbioną przez Davida Bowiego

Memphis Group została założona w 1980 w Mediolanie przez włoskiego dizajnera, Ettore’a Sottsassa, który obwołał pracę grupy „nowym stylem międzynarodowym”. Styl ten stał się wysoce wpływowy w nadchodzącej dekadzie, przede wszystkim poprzez kontestowanie popularnego wówczas przekonania, że przedmioty muszą mieć konwencjonalny kształt i kolor.

Praca Memphis Group była faktyczną kontrreakcją na pozbawiony charakteru, indywidualności i wysoce podporządkowany użyteczności dizajn lat ’70. Grupa skupiona wokół Sottsassa wraz z początkiem lat ’80 przeciwstawiła mu jaskrawe, kolorowe, dziwne przedmioty, które dzisiaj mogą się wydawać zupełnie zwyczajne, ale w tym czasie były przełomowe, popularyzując również włoski dizajn na całym świecie.

Nazwa grupy pochodziła od piosenki Boba Dylana Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again, a jej styl był wypadkową wpływów takich jak: Art Deco, Pop Art, futuryzm i kicz lat ’50.

Zobacz przegląd dizajnu Memphis Group

Pierwsza wystawa grupy miała miejsce 18 września 1981 w Mediolanie, na której pokazała ona swoje świeżo zaprojektowane zegary ścienne, lampy, meble i ceramikę. W tym samym roku grupa opublikowała też książkę Memphis, The New International Style, która stała się manifestem i reklamą stylu.

Pomimo tego, że Memphis Group bardzo szybko zdobyła w świecie sztuki i dizajnu sławę wymyślnej, ekscentrycznej i przełamującej granice, została ona rozwiązana w 1988 przez samego Sottsassa, od początku upatrującego w jej działalności rodzaj sztucznie wykreowanej efemerydy, która miała zostać złożona do grobu, gdy już zakończyła swoją misję.

Działalność grupy przemówiła jednak do wyobraźni wielu dizajnerów i artystów, wśród których najsłynniejszym okazał się David Bowie. Kolekcja zmarłego w 2016 piosenkarza, performera i showmana, sprzedana za £1,38 mln przez dom aukcyjny Sothesby, zawierała ponad 100 przedmiotów zaprojektowanych przez Memphis Group, które ten zaczął kolekcjonować już na początku lat ’80.

Kilka przedmiotów Memphis Group z kolekcji Davida Bowie:

Sofa
Telefon
Szafka
Krzesła
Zegar stojący
Lampka biurkowa
Fotel
Dywan

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: