Sąd Najwyższy RPA zalegalizował konsumpcję marihuany przez dorosłych obywateli!

Wczorajsza decyzja południowoafrykańskiego Sądu Najwyższego, który zalegalizował konsumpcję marihuany na terenie prywatnym przez dorosłych, jest wielkim zwycięstwem konopnych aktywistów.

Decyzja sądu w sprawie konsumpcji marihuany była jednogłośna i połączona z orzeczeniem, które zalegalizowało także uprawę konopi na własny użytek, jednak bez ustalenia limitu roślin. Co zaskakujące, została ona wydana przy głośnym sprzeciwie rządu RPA, który przez lata walczył z legalizacją używki.

Powyższy wyrok jest w pełni prawomocny w świetle południowoafrykańskiego prawa!

Orzeczenie zakończyło postępowanie sądowe, wytoczone przeciwko trzem obywatelom RPA oskarżonym o konsumpcję marihuany, którzy argumentowali przed Sądem Najwyższym, iż obecne prawo „ingeruje niesprawiedliwie w ich sferę prywatną”.

Komentując decyzję, wiceprezes SN, Raymond Zondo, oświadczył: Posiadanie marihuany na własny użytek i jej konsumpcja na terenie prywatnym przez osoby dorosłe nie będą dłużej traktowane jako przestępstwo kryminalne.

Nielegalne wciąż pozostają jednak w RPA: konsumpcja marihuany w miejscu publicznym, a także jej sprzedaż i udzielanie.

Aktywiści byli w siódmym niebie, nawołując do natychmiastowej amnestii wobec osób osadzonych w więzieniu za posiadania marihuany! Jeremy Acton z Dagga Party (Partii Marihuany) stwierdził nawet, iż sąd powinien był również zalegalizować posiadanie używki w miejscu publicznym.

Decyzja SN ma ważne znaczenie konstytucyjne, udowadniając że ustawa zasadnicza RPA należy do jednej z najbardziej liberalnych na świecie, chroniąc prawa jednostki nawet wobec odmiennego stanowiska rządu.

Zmienia ona również z dnia na dzień sytuację konsumentów marihuany, którzy latami byli rutynowo zamykani w więzieniu za posiadanie małych ilości!

SN dał parlamentowi kraju 24 miesiące czasu na zmianę prawa, który MUSI dostosować się do jego decyzji! Ta zaczyna jednak obowiązywać od zaraz!

Conradino Beb

Źródło: BBC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: