Biotechnologiczna firma wprowadza na rynek pierwszy sweter z włókna kokosowego

Przedstawiciele Nanollose, australijskiej firmy biotechnologicznej specjalizującej się w produkcji przyjaznej dla środowiska biocelulozy, oznajmili wypuszczenie na rynek przełomowego produktu odzieżowego – swetra wykonanego z organicznego rayonu Nullabon.

Rayon Nullabon jest produktem rozkładu włókna kokosowego przez bakterie i przypomina bawełnę. Wykonany z niego sweter jest pierwszym na świecie produktem odzieżowym tego typu, gdyż obywa się bez celulozy regenerowanej, otrzymywanej z kory drzew i poddawanej procesom chemicznym, z której powszechnie produkuje się rayon, a także modal i wiskozę.

Jak stwierdził dyrektor generalny Nanollose, Alfie Germano: Żeby wyprodukować ten sweter, nie ścięliśmy ani jednego drzewa. Zademonstrowaliśmy za to, że nasz rayon może być używany do produkcji odzieży i tkanin w ten sam sposób, co inne popularne włókna, ale bez szkody dla środowiska naturalnego.

Germano podkreślił również, że do produkcji rayonu z celulozy regenerowanej ścina się rocznie 150 mln drzew!

Nanollose zadebiutowała w 2006, kiedy enolog Gary Cass uzyskał w błędnym procesie fermentacji winogron materiał przypominający drewno. W 2015 firma przedstawiła swoją pierwszą „piwną sukienkę” na Expo w Mediolanie, co doprowadziło ostatecznie do wynalezienia rayonu z włókna kokosowego.

Wg rzeczników firmy, materiał jest niezwykle mocny i z łatwością przystosowuje się do masowego procesu produkcji. Włókno kokosowe używane przez Nanollose pochodzi w całości z Indonezji, skąd importowane jest jako odpad przemysłowy. Firma planuje znaczne zwiększenie produkcji w ciągu następnych 3-6 miesięcy.

Źródło: Small Caps

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: