Unia Europejska obraduje nad uchwaleniem ustawy, która zapewni powszechny dostęp do medycznej marihuany

Medyczna marihuana zaczyna być brana na poważnie na szczeblu europejskim. Po tym jak parlament europejski przyjął projekt rezolucji na temat leczenia preparatami z konopi w sierpniu zeszłego roku, teraz Komisja ds. Środowiska, Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności obraduje nad sfinansowaniem badań i stworzeniem rozwiązania prawnego, które obowiązywałoby wszystkie kraje członkowskie.

Wartość europejskiego rynku marihuanowego ma sięgnąć 115,7 mld EUR do 2028, co oznacza iż za niecałą dekadę będzie to największy rynek na świecie. Ale na dzień dzisiejszy, główną przeszkodą jest rozbieżność praw umożliwiających dostęp do medycznej marihuany pomiędzy krajami Unii, które mają jednak zostać ujednolicone dzięki rezolucji przygotowywanej przez Komisję ds. Środowiska, Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności.

Zaledwie miesiąc temu Komisja mogła się zapoznać z pierwszym raportem na temat medycznej marihuany, przygotowanym przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), który odpowiedział na wszystkie podstawowe pytania frapujące legislatorów, potwierdzając iż medyczna marihuana jest już legalna w wielu krajach UE.

Raport podkreśla, iż lokalne rozwiązania prawne bardzo różnią się między sobą, i że w krajach spoza Unii prawo musi ciągle ewoluować, by nadążać za ciągle zmieniającym się rynkiem i potrzebami pacjentów.

Jak stwierdził Alexis Goosdeel, dyrektor EMCDDA: W większości krajów, zaopatrzenie i przygotowywanie preparatów z konopi dla celów medycznych ewoluowały w czasie, bardzo często w odpowiedzi na wymagania pacjentów lub postęp prac rozwojowych nad produktem.

Conradino Beb

 

Źródło: Health Europa / EMCDDA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: