Naukowcy stworzyli tkaninę, która ociepla się lub oziębia zależnie od warunków

YuHuang Wang i Ouyang Min z Uniwersytetu w Maryland stworzyli pierwszą na świecie tkaninę, która automatycznie zatrzymuje lub uwalnia ciepło, zależnie od warunków pogodowych.

Kiedy pogoda jest ładna, a wilgotność powietrza jest w miarę wysoka i ciało zaczyna się pocić, tkanina uwalnia promieniowanie podczerwone, które odczuwamy na skórze jako ciepło. Jednak gdy temperatura spada i robi się sucho, tkanina izoluje ciepło i nie pozwala mu się ulatniać.

Podstawą tkaniny jest włóczka z dwóch materiałów syntetycznych o odmiennych właściwościach – jeden z nich wchłania, a drugi uwalnia wilgoć na skutek automatycznego odkształcania. Tkanina została powleczona nanorurkami węglowymi – specjalnym metalem przewodzącym – który reaguje na odkształcanie włókien zmianą pola elektromagnetycznego, co daje efekt ergonomiczny.

Jak powiedział YuHuang Wang, profesor chemii i biochemii na Uniwersytecie w Maryland, jeden z twórców tkaniny: Jest to pierwsza technologia pozwalająca na dynamiczne przepuszczanie promieniowania podczerwonego. Można to sobie wyobrazić jako wyginanie anteny radiowej w celu zmiany długości fali lub częstotliwości rezonansowej.

To wciąż duże uproszczenie, ale wyobraźcie sobie, że zbliżacie do siebie dwie anteny, aby wyregulować odbieraną przez nie falę elektromagnetyczną. Kiedy włókna zbliżają się do siebie, zmienia się też promieniowanie, na które reagują. Na poziomie ubrania oznacza to, że tkanina reaguje na ciepło uwalniane przez ludzkie ciało.

Naukowcy podkreślają, że materiały wymagane do produkcji tkaniny są powszechnie dostępne, a powlekać ją nanorurkami można w fazie barwienia. Ale nowy wynalazek musi jeszcze przejść fazę testów.

Ludzkie ciało to idealny grzejnik. Uwalnia dużo ciepła. Przez całą naszą historię regulowaliśmy go zdejmując lub wkładając ubranie. Ale ta tkanina to potencjometr dwustronny – stwierdził Min Ouyang, profesor fizyki na Uniwersytecie w Maryland i współtwórca wynalazku.

Conradino Beb

 

Źródło: Science/University of Maryland

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: