Badanie roli intensywności oświetlenia w uprawie konopi ujawnia kilka ciekawych faktów

Połączone badanie naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu Lavala i Greenseal Cannabis Company, producenta medycznej marihuany, potwierdzają ścisły związek pomiędzy intensywnością oświetlenia i wysokością plonu w uprawie konopi indoor.

Chcieliśmy zrozumieć związek pomiędzy intensywnością światła i rozwojem rośliny. A znamy już optymalną ilość światła dla innych roślin, ponieważ uprawiamy je od bardzo długiego czasu i przebadaliśmy je dokładnie.

Nie znamy go jednak dla konopi, ponieważ wszelkie badania były dotychczas zabronione, więc wszyscy przeprowadzali swoje izolowane eksperymenty w piwnicy, posługując się sobie tylko wiadomymi metodami – powiedział James Eaves, szef zespołu badawczego.

Klony odmiany Green Crack, na których eksperymentowano, były uprawiane aeroponicznie/hydroponicznie w Kanadzie, w czterech grupach: pod lampami HPS 1060W, białymi lampami LED o standardowym spektrum użytkowym, lampami LED o spektrum “różowym” oraz lampami LED do uprawy roślin o pełnym spektrum.

Najważniejszym wnioskiem badaczy jest to, że plon w uprawie konopi indoor rośnie wprost proporcjonalnie do intensywności promieniowania fotosyntetycznie czynnego, które w uprawach komercyjnych wynosi przeciętnie 300-750 µmol/m2, co zostało określone w raporcie jako niewystarczające. Dla znacznego zwiększenia plonu rośliny potrzebują bowiem przynajmniej 1,500 µmol/m2.

Innym ciekawym wnioskiem jest to, że standardowe oświetlene LED (znane jako SMD) nie odbiega znacząco skutecznością od specjalistycznych lamp do uprawy o pełnym spektrum (więcej pasma niebieskiego i czerwonego), które mają znacznie wyższą cenę rynkową. W raporcie nie wykluczono jednak, że mogą mieć one wpływ na poziom kannabinoidów czy profil terpenowy.

Jak podsumował Eaves: Wydaje mi się, że to zmieni przemysł, ponieważ już skontaktowało się ze mną wiele firm uprawiających konopie, zadając wiele pytań. Część z nich prosi o pomoc w zaprojektowaniu znacznie intenstywniejszego oświetlenia. Stopniowo wywrze to nacisk.

Conradino Beb

 

Źródło: The Beacon Herald

2 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: