1999: Moebius tworzy psychedeliczną oprawę graficzną do książki o Hendrixie

W 1975 Moebius – który właśnie oddał do druku Arzacha – dostał niecodzienne zadanie. Zlecono mu stworzenie oprawy graficznej do francuskiej kompilacji Are You Experienced/Axis: Bold as Love zmarłego pięć lat wcześniej Jimiego Hendrixa. Posługując się fotografią Jean-Nöela Coghe’a ilustrator wykonał pokrótce rysunek, w którym muzyk je zupę, z której wyłaniają się zielone macki, podczas gdy z głowy wyrastają mu fioletowo-różowe chmury.

Coghe zły był podobno jak osa, że zupełnie ominięto go przy składaniu hołdów uznania – na okładce nikt o nim nie wspomniał – podczas gdy Moebius stał się dzięki swojej pracy sławny. Ale gdy dwadzieścia lat później pojawiła się ponowna szansa, by współpracować z Moebiusem, który stał się w międzyczasie międzynarodową sławą komiksu, fotograf nie namyślał się dwa razy.

Dzięki wspólnej pracy artyści stworzyli znakomitą książkę Jimi Hendrix: Emotions électriques, na którą złożyły się wspomnienia Coghe’a z podróży po Francji z muzykiem w 1967, gdy ten promował swój debiutancki album Are You Experienced, oraz oprawa graficzna Moebiusa w charakterystycznym dla artysty stylu surrealistyczno-psychedelicznego futuryzmu.

Moebius złożył tym samym hołd jednemu ze swoich ulubionych muzyków, wciągając go do własnego świata, który niezwykle przypomina Incala, stanowiąc jedną z jego najciekawszych prac, nawet jeśli stosunkowo mało znaną.

Zobacz ilustracje:

Conradino Beb

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: