Dokument Indigo Gaming zwiastuje renesans cyberpunku!

Jeśli urodziłeś się w drugiej połowie lat ‘90, to cyberpunkowy szał raczej cię ominął, ale jeśli zaliczasz się do pokolenia X/Y, cyberpunk powinien ci być dobrze znany. To estetyka, której początek można namierzyć w literackich arcydziełach Philipa K. Dicka i Williama Gibsona, które zainspirowały z kolei cały szereg gier RPG, gier komputerowych i filmów gatunkowych. Po wielu chudych latach cyberpunk jest gotowy na renesans!

Sporo cyberpunkowego kapitału wiezie będący w fazie szlifowania przez CD Projekt Red, Cyberpunk 2077, który ma szansę powtórzyć sukces Wiedźmina 3. Gra, która obiecuje nieograniczoną kustomizację postaci, już w fazie demo wygląda jak dzieło, które własnoręcznie może sprawić, że słupki wyszukiwania hasła “cyberpunk” pójdą gwałtownie w górę tuż po jej premierze.

Tymczasem Indigo Gaming puściło w sieć znakomity dokument na temat korzeni i historii cyberpunku, który eksploruje wpływ jaki na ukształtowanie się gatunku miała krótka powieść Philipa K. Dicka, Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?, która stała się podstawą Łowcy androidów Ridleya Scotta (oryginalnie kasowej katastrofy).

Żaden dokument nt. cyberpunku nie byłby jednak pełny bez omówienia Neuromancera Williama Gibsona, który – co bardzo ciekawe – obejrzał Łowcę androidów i w obawie, by nie posądzono go o plagiat, przepisał swoją powieść 12 razy!

Dokument nie omija jednak żadnej ciemnej uliczki i omawia zarówno gry RPG: Cyberpunk, Shadowrun (słynną mieszankę cyberpunku i fantasy), futurystyczną sztukę Syda Meada, pionierską w latach ‘70 grafikę komputerową Świata Dzikiego Zachodu (1973), digitalną estetykę Tron, a także mroczne, urbanistyczne filmy akcji takie jak Robocop czy Terminator.

Obejrzyj dokument

Conradino Beb

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: