Amazonki, które przez długi czas rozpalały europejską wyobraźnię dzięki pismom greckiego historyka Herodota, były uznawane niemal za fakt aż do czasów nowożytnych, kiedy umysły europejskich historyków zdominował racjonalizm i sceptycyzm. Odkrycie grobowca scytyjskich wojowniczek w Rosji może jednak ponownie rozpalić starą dyskusję!
Jak czytamy na łamach Akson Russian Science Communication Association, archeolog Valerii I. Guliaev odkrył w grudniu 2019 liczący sobie 2,5 tys. lat grób, w którym pogrzebane zostały cztery kobiety zidentyfikowane z kulturą Scytów.
Odkryty przez archeologa zespół cmentarny liczy sobie 19 kurhanów i leży na zachodzie kraju w pobliżu wioski o nazwie Devitsa nieopodal Woroneża. Najmłodsza dziewczynka liczyła sobie w chwili śmierci 12-13 lat, dwie około 25 lat, a najstarsza 45-50 lat.
Groby najmłodszej kobiety i jednej ze starszych zostały obrabowane – co archeolodzy odkrywają bardzo często – ale dwa pozostałe nie nosiły żadnych śladów działalności prehistorycznych rabusiów. Najstarsza kobieta miała wciąż na głowie złotą ozdobę zwaną kalathos, która jest pierwszym takim znaleziskiem in situ w regionie.

Jak dodaje Guliaev: Oczywiście, podobne ozdoby zostały odnalezione już wcześniej w bogatych scytyjskich kurhanach, ale przechodziły one zawsze przez wiele rąk zanim trafiały w ręce specjalistów. A tu możemy być pewni, że znalezisko zostało dobrze przechowane.
Ta sama kobieta została również pogrzebana z żelaznym nożem (bardzo cennym przedmiotem w tym okresie), strzałą do łuku o rozwidlonym kształcie (ani historycy, ani archeolodzy nie są w stanie wyjaśnić do czego służyły tego typu strzały) i grecką wazą lekythos służącą do przechowywanie wina lub oliwy. W ramach ofiary grzebalnej zostało również zarżnięte jagnię.
Młodsza kobieta została pochowana z brązowym lusterkiem, dwoma włóczniami i bransoletą ze szklanych paciorków “w pozycji jeździeckiej”.
Guliaev stwierdza w swoim komunikacie, że “Amazonki były powszechnym scytyjskim fenomenem” i że “dla kobiet były usypywane takie same kurhany, co dla mężczyzn”. Jest to kontynuacja wcześniejszych przemyśleń archeologa, który od wielu lat zajmuje się analizą scytyjskich kurhanów na terenie Rosji.

Jak dodaje Adrienne Mayor, historyczka, folklorystka i autorka The Amazons: Lives and Legends of Warrior Women Across the Ancient World, 1/3 scytyjskich kobiet, których szczątki zostały odnalezione do tej pory, została pochowana z bronią. Ich ciała nosiły również pozostałości ran powstałych na skutek pojedynków lub bitew.
Jeśli się nad tym zastanowisz, kobieta na koniu z łukiem, która trenuje od dzieciństwa, jest tak samo niebezpieczna jak chłopiec czy mężczyzna – dodaje badaczka.
Conradino Beb
Źródło: Smithsonian Magazine