Kurhan z trzema pokoleniami scytyjskich wojowniczek odkryty w Rosji!

Amazonki, które przez długi czas rozpalały europejską wyobraźnię dzięki pismom greckiego historyka Herodota, były uznawane niemal za fakt aż do czasów nowożytnych, kiedy umysły europejskich historyków zdominował racjonalizm i sceptycyzm. Odkrycie grobowca scytyjskich wojowniczek w Rosji może jednak ponownie rozpalić starą dyskusję!

Jak czytamy na łamach Akson Russian Science Communication Association, archeolog Valerii I. Guliaev odkrył w grudniu 2019 liczący sobie 2,5 tys. lat grób, w którym pogrzebane zostały cztery kobiety zidentyfikowane z kulturą Scytów.

Odkryty przez archeologa zespół cmentarny liczy sobie 19 kurhanów i leży na zachodzie kraju w pobliżu wioski o nazwie Devitsa nieopodal Woroneża. Najmłodsza dziewczynka liczyła sobie w chwili śmierci 12-13 lat, dwie około 25 lat, a najstarsza 45-50 lat.

Groby najmłodszej kobiety i jednej ze starszych zostały obrabowane – co archeolodzy odkrywają bardzo często – ale dwa pozostałe nie nosiły żadnych śladów działalności prehistorycznych rabusiów. Najstarsza kobieta miała wciąż na głowie złotą ozdobę zwaną kalathos, która jest pierwszym takim znaleziskiem in situ w regionie.

Zdjęcie pochówku najstarszej wojowniczki

Jak dodaje Guliaev: Oczywiście, podobne ozdoby zostały odnalezione już wcześniej w bogatych scytyjskich kurhanach, ale przechodziły one zawsze przez wiele rąk zanim trafiały w ręce specjalistów. A tu możemy być pewni, że znalezisko zostało dobrze przechowane.

Ta sama kobieta została również pogrzebana z żelaznym nożem (bardzo cennym przedmiotem w tym okresie), strzałą do łuku o rozwidlonym kształcie (ani historycy, ani archeolodzy nie są w stanie wyjaśnić do czego służyły tego typu strzały) i grecką wazą lekythos służącą do przechowywanie wina lub oliwy. W ramach ofiary grzebalnej zostało również zarżnięte jagnię.

Młodsza kobieta została pochowana z brązowym lusterkiem, dwoma włóczniami i bransoletą ze szklanych paciorków “w pozycji jeździeckiej”.

Guliaev stwierdza w swoim komunikacie, że “Amazonki były powszechnym scytyjskim fenomenem” i że “dla kobiet były usypywane takie same kurhany, co dla mężczyzn”. Jest to kontynuacja wcześniejszych przemyśleń archeologa, który od wielu lat zajmuje się analizą scytyjskich kurhanów na terenie Rosji.

Scytyjska wojowniczka / wyobrażenie artystyczne

Jak dodaje Adrienne Mayor, historyczka, folklorystka i autorka The Amazons: Lives and Legends of Warrior Women Across the Ancient World, 1/3 scytyjskich kobiet, których szczątki zostały odnalezione do tej pory, została pochowana z bronią. Ich ciała nosiły również pozostałości ran powstałych na skutek pojedynków lub bitew.

Jeśli się nad tym zastanowisz, kobieta na koniu z łukiem, która trenuje od dzieciństwa, jest tak samo niebezpieczna jak chłopiec czy mężczyzna – dodaje badaczka.

Conradino Beb

 

Źródło: Smithsonian Magazine

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: