Obrana dieta szybko zmienia jakość spermy

Jak twierdzi Anita Öst z Wydziału Medycyny Eksperymentalnej i Klinicznej Uniwersytetu w Linköping, dieta ma ogromny wpływ na jakość spermy. Raport z badania, w trakcie którego 15 młodym mężczyznom podano duże ilości cukru, ujawnia że jej zmiana może gwałtownie poprawiać lub pogarszać motorykę plemników.

Jak twierdzi szwedzka naukowczyni: Zaobserwowaliśmy, iż dieta ma wpływ na motorykę spermy i możemy powiązać te zmiany z konkretnymi molekułami. Nasze badanie ujawniło, że zmiana sposobu odżywiania wywołuje bardzo szybkie efekty, które można obserwować już po dwóch tygodniach.

Na jakość spermy ma wpływ szereg czynników środowiskowych i lajfstajlowych – otyłość czy cukrzyca typu 2 są na przykład znanymi powodami jej obniżenia. Zespół badawczy skupił się więc na czynnikach epigenetycznych (związanych z fizyczną ekspresją genów w danym środowisku bez towarzyszącej temu zmiany struktury DNA), gdyż naukowcy od dawna spekulują (czyli tworzą hipotezy bez oparcia na materiale dowodowym), że fragmenty RNA (podstawy chemicznej DNA) zawarte w spermie mogą nimi sterować.

Badanie Anity Öst zostało przeprowadzone w celu weryfikacji tej hipotezy przy pomocy 15-osobowej grupy mężczyzn, którzy odżywiali się zdrowo przez dwa tygodnie zgodnie z nordyckimi rekomendacjami żywieniowymi. Naukowczyni wprowadziła jednak drastyczną zmianę w drugim tygodniu, dodając do diety sporo dziennej konsumpcji cukru w postaci 3,5L napojów gazowanych i 450g słodyczy.

Sperma wszystkich mężczyzn została przebadana przed rozpoczęciem eksperymentu, po pierwszym tygodniu i na samo zakończenie. W efekcie, motoryka plemników, która jest jednym z ważniejszych składników jakości spermy i na samym początku była niska, wzrosła do normalnego poziomu w trakcie eksperymentu.

Nasze badanie udowadnia, iż motoryka spermy może się zmienić w krótkim okresie czasu i wydaje się być blisko związana z obraną dietą. To ma ważne implikacje kliniczne, ale nie możemy jeszcze stwierdzić z całą pewnością, czy powodem jest cukier, gdyż może być to jeden z komponentów zdrowej diety – podsumowała Anita Öst.

Badanie potwierdziło jednak, że w jego trakcie zmieniły się małe fragmenty RNA. Będzie ono kontynuowane w celu znalezienia związku pomiędzy męską płodnością a RNA, którego badanie może potencjalnie zrewolucjonizować metody diagnostyczne stosowane przy procedurze in vitro.

Conradino Beb

 

Źródło: PLOS Biology

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: