„Outsider” – nieuformowana masa

Napisany przez Richarda Price’a dla HBO Outsider, to mroczna i niepokojąca historia pewnego śledztwa, które z odcinka na odcinek szybko wymyka się spod kontroli, uciekając w stronę fantastycznego horroru. Nic w tym jednak dziwnego, bo scenariusz dość wiernie trzyma się napisanej przez Stephena Kinga powieści o tym samym tytule.

Historia toczy się w małym miasteczku Cherokee Creek w stanie Georgia. Podczas porannego spaceru z psem pewien mężczyzna mija przerażającą, białą furgonetkę, by po chwili w okolicznym lasku znaleźć zmasakrowane zwłoki dzieciaka. Reszta opowieści upłynie pod blaskiem policyjnych lamp, lokalnego folkloru oraz wszechobecnej krwi.

Miasto jest na tyle małe, że miejscowy detektyw, Ralph Anderson (Ben Mendelsohn), szybko dojdzie zarówno do rodziny zamordowanego chłopca, jak i do głównego podejrzanego. Pierwszy odcinek przeskakuje między wydarzeniami mającymi miejsce w trakcie śledztwa oraz następującymi kilka dni po nim.

Po całkiem obiecującym początku przychodzi jednak niemiłosiernie nudny i na siłę przeciągnięty środek, w którym przeżywamy prawdziwy zalew nowych postaci. Kultywowana przez serial mroczna i złowieszcza atmosfera nie współgra tutaj z opowiadaną historią tak dobrze, jak by chciała.

Cynthia Erivo w „Outsiderze”

Tak naprawdę jedynym, trzymającym w napięciu momentem serialu, jest cliffhangerowa strzelanina na końcu przedostatniego odcinka! Cała reszta to mozolne brnięcie po sznurku. Wiele epizodów zlewa się w jedną, szaroburą masę bez własnej tożsamości.

Pozwala to co prawda brylować tym lepszym momentom, jednak całość wydaje się zupełnie nijaka. A serial chciałby być bardzo czymś na wzór pierwszego czy trzeciego sezonu Detektywa.

Nie pomaga również zbyt liczna obsada oraz tempo, z jaką postaci wrzucane są do historii. Tak naprawdę oprócz Ralpha oraz Holly Gibney (Cynthia Erivo) – którą i tak poznajemy dopiero w trzecim odcinku – nie spędzimy z nikim tyle czasu, by zależało nam na ich losie.

Może być to jednak zabieg celowy, który ma za zadanie skupić naszą uwagę na tym dziwacznym duecie. Holly to w końcu pozbawiona emocji pani detektyw o wręcz nadludzkim poczuciu percepcji przypominającym wiedźmińskie zmysły! Co więcej, para głównych bohaterów wydaje się być przedłużeniem kultowych Muldera i Scully.

Ralpha charakteryzuje chłodny umysł – gotów jest on akceptować tylko suche fakty, które składają się na jego racjonalny i ugruntowany pogląd na świat. Każda tajemnica musi mieć rozwiązanie. Niczym w Scooby-Doo ludyczny demon okazuje się tylko facetem w masce. Nie wiemy do końca czy jego charakter wykuł się podczas pracy w policji czy po rodzinnej tragedii.

Te dwie postaci są oczywiście nieco bardziej złożone niż figury, które reprezentują. Wielkie uznanie kieruję tutaj do aktorów, zwłaszcza Cynthii Erivo, która w całym swym odrealnionym dziwactwie nie popada w karykaturę. Ale tylko dlatego, że serial wyłącznie tej dwójce poświęca nieco więcej czasu.

Główny problem Outsidera polega jednak na tym, że rozwiązanie jakie nam proponuje jest nieadekwatne do czasu ekranowego zużytkowanego na całą narrację. Historia ostatecznie nie posiada żadnej wagi ani znaczenia, a ludzie, których może spotkać śmierć, tak naprawdę gówno nas obchodzą.

Trzymając się horrorowych ram, serial wydaje się rozbity między tym co realne, a tym co zupełnie fantastyczne. I choć Outsidera można machnąć za jednym razem bez szczególnego zająknięcia, tak naprawdę nie warto wchodzić w niego głębiej. Wtedy na wierzch wyjdzie bowiem, że jest to tylko, ładnie bo ładnie, na szybko sklecono głupotka mająca ambicje na bycie czymś więcej.

Oskar „Dziku” Dziki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: