Zmarła Daria Nicolodi, gwiazda włoskiego kina gatunkowego

26 listopada zmarła Daria Nicolodi – znana włoska aktorka, była żona Daria Argenta, która zagrała w większości jego filmów. Nicolodi była również piosenkarką, scenarzystką i matką Asii Argento. W chwili śmierci miała 70 lat.

Nicolodi urodziła się 19 czerwca we Florencji (Toskania) w artystyczno-inteligenckiej rodzinie. Jej pierwszą pasją był teatr, dzięki któremu została dostrzeżona w wieku 20 lat przez Francesca Rossiego (1922-2015), który zaoferował jej drugoplanową rolę w dramacie wojennym Ludzie przeciwko sobie (Uomini contro). Artystka kontynuowała jednak symultanicznie karierę teatralną, która zdefiniowała ją w takim samym stopniu, co role filmowe.

W trakcie kręcenia serialu Babau aktorka natknęła się na legendarnego reżysera Elia Petriego (1929-1982), który obsadził ją w filmie Własność nie jest już kradzieżą (La proprietà non è più un furto, 1973). Jest to jeden z trzech legendarnych obrazów polityczno-społecznych nakręconych przez reżysera w „latach ołowiu” obok Klasa robotnicza idzie do raju (La classe operaia va in paradiso) i Śledztwa w sprawie obywatela poza wszelkim podejrzeniem (Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto).

W 1975 aktorka poznała Daria Argenta w trakcie castingu do Głębokiej czerwieni, który był już w tym czasie znanym filmowcem. Jej rola Gianny Brezzi wyraźnie wyróżnia się na tle innych ról w filmie, w tym kreacji Davida Hemmingsa, kontrapunktując ironicznie przytłaczającą atmosferę grozy, co przyczyniło się do sukcesu dzieła Argenta.

Aktorka i reżyser szybko stali się parą, znaną ze swoich porywczych pasji, ciągnących każdą połówkę w inną stronę. O swoim byłym mężu aktorka powiedziała: Nauczyłam się dużo od niego; był dżentelmenem żyjącym w innej epoce, który utrwalał swój styl na planie operując minimum gestów; ale potem wychodziły z niego ponownie dziecko i geniusz ze swoimi sztuczkami wizualnymi, ze swoim doświadczeniem, z fantazją.

Ze związku urodziły się dwie córki: Fiore i i Asia Argento. Ta druga napisała po śmierci swojej matki na IG: Spoczywaj w pokoju, kochana mamo. Teraz możesz już latać wolna ze swoim wielkim duchem i nie musisz już cierpieć.

Nicolodi była znana ze swojej pasji do okultyzmu i mediumizmu, o czym często wspominała publicznie. Jej babka Yvon Muller była uważana za prawdziwą wiedźmę. Aktorka zgromadziła w trakcie życia pokaźną kolekcję książkową nt. ezoteryki, magii i czarownictwa. Nie stroniła również od lekkich dragów, w czerwcu 1985 została aresztowana razem ze swoim mężem za posiadanie 23 g haszyszu.

Conradino Beb

Źródło: ANSA / Corriere della Sera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: