Automatycznie kwitnące odmiany konopi – czy warto je uprawiać?

[materiał sposorowany]

Odmiany kwitnące automatycznie stanowią jedną z głównych kategorii genetyki konopi. Automatyczne nasiona marihuany zapewniają rośliny, które kwitną niezależnie od bodźców zewnętrznych. W przeciwieństwie do odmian fotoperiodycznych nie wymagają
zmiany cyklu światła, aby wytworzyć lepkie pąki.

Te odmiany są również uważane za najłatwiejsze w uprawie. Idealne dla początkujących, automatycznie kwitnące rośliny zapewniają zbiory już po 8 tygodniach od wykiełkowania nasion. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co sprawia, że automaty są wyjątkowe i jak wypadają w porównaniu z odmianami feminizowanymi.

Podgatunki cannabis: sativa, indica i ruderalis

Roślina cannabis ma trzy główne podgatunki: sativa, indica i ruderalis.

Powszechnie przyjmuje się, że marihuana pochodzi z Azji Środkowej, a botanicy uważają, że odmiana sativa pojawiła się, gdy gatunek przeniósł się do Azji Południowo-Wschodniej. W odpowiedzi na tropikalny klimat i wyzwania środowiskowe, podgatunek rozwinął wysoką i wąską strukturę.

Cannabis indica pojawiła się dalej na wschód, na obszarze współczesnego Afganistanu, Kaszmiru, Tybetu i Maroka. Te rośliny są krótsze i rosną bardziej wszerz.

Natomiast ruderalis rozwinęły swoje unikalne cechy na północnych szerokościach geograficznych. Ze względu na to, że marihuana znalazła się na obszarze dzisiejszej Rosji i okolicznych regionów, napotkała ekstremalne mrozy, krótkie lata i długie zimy. Doprowadziło to do powstania genu umożliwiającego automatyczne kwitnienie.

Genetyka fotoperiodyczna kontra automatycznie kwitnąca: wielki podział

Zarówno podgatunki indica, jak i sativa są znane jako odmiany fotoperiodyczne. Ta nazwa odnosi się do ich predyspozycji do rozpoczynania kwitnienia zgodnie z zewnętrznym rytmem oświetlenia. Ze względu na to, że długie dni lata stają się krótsze, mniejsza ilość światła słonecznego jest sygnałem, że nadszedł czas na kwitnienie i rozmnażanie.

Cannabis ruderalis nie posiada tej cechy. Gdy te rośliny ewoluowały w surowym klimacie z krótkimi latami, rozwinęły zdolność kwitnienia niezależnie od zewnętrznych sygnałów. Ta cecha adaptacyjna umożliwia roślinom kwitnienie, rozmnażanie i rozsiewanie nasion przed nadejściem mrozu.

Dziko rosnąca cannabis ruderalis

Nowoczesne rośliny automatycznie kwitnące są silnymi hybrydami

Dzikie okazy cannabis ruderalis nie mają tak naprawdę wielu poszukiwanych cech. Są niskiego wzrostu, zawierają niewiele kannabinoidów i są w dużej mierze niezbyt imponujące. Posiadają jednak kluczową cechę, która na zawsze zmieniła świat uprawy konopi: gen automatycznego kwitnienia.

Mimo że dzikie odmiany ruderalis nie zapewniają zbyt wysokich plonów, hodowcy nauczyli się przekazywać gen automatycznego kwitnienia silniejszemu i bardziej produktywnemu potomstwu. Przez skrzyżowanie ruderalis z dobrze rozwiniętymi odmianami sativa i indica narodziły się nowe odmiany automatycznie kwitnących hybryd. Rośliny te szczycą się dużymi plonami i potężnymi efektami odmian fotoperiodycznych oraz odporną genetyką i szybkim cyklem wzrostu ruderalis.

Kluczowe różnice między odmianami automatycznie kwitnącymi a odmianami feminizowanym

Feminizowane odmiany odnoszą się do odmian fotoperiodycznych, z których wyrastają wyłącznie rośliny żeńskie. Odmiany te oferują wyjątkowe korzyści, ale w niektórych obszarach genetyka automatycznie kwitnąca okazuje się lepsza. Odkryj najlepsze cechy każdego rodzaju konopi.

Zalety nasion feminizowanych

Feminizowane odmiany fotoperiodyczne mają wiele zalet. Są duże, wydajne i mocne. Jednak przydatność tych cech zależy od kontekstu. Poznaj zalety tej genetyki:

• Produktywność: odmiany feminizowane są zwykle dużo większe niż odmiany automatyczne, rozwijając duże łodygi, które dają więcej miejsc na pąki. Ogólnie rzecz biorąc, oferują większe plony niż ich automatyczne odpowiedniki.

• Siła: odmiany fotoperiodyczne mają tytuł najsilniejszego zioła na Ziemi. Podczas gdy niektóre odmiany wytwarzają tylko niewielkie ilości THC, inne wytwarzają do 30% i więcej. Lepiej zapnij pasy, zanim zapalisz te pąki!

• Dłuższy cykl wzrostu: jeśli mieszkasz w ciepłym klimacie, dłuższy cykl wzrostu oznacza większe rośliny i większe plony. Kiedy wysiejesz nasiona we wczesnym okresie wegetacyjnym na wolnym powietrzu, rośliny pozostaną w fazie wzrostu przez wiele miesięcy. Po przejściu do fazy kwitnienia, będziesz miał do czynienia z ogromnym baldachimem pąków.

Nasiona konopi

Zalety odmian kwitnących automatycznie

Rośliny kwitnące automatycznie mogą nie tworzyć wysokich baldachimów, ale znacznie przewyższają odmiany fotoperiodyczne w wielu kwestiach:

• Szybkość: ta cecha przydaje się plantatorom komercyjnym i tym, którzy chcą zachować jak największą dyskrecję. Cały cykl życiowy trwający 8–12 tygodni oznacza, że w mgnieniu oka będziesz zbierać pąki.

• Dyskrecja: rośliny kwitnące automatycznie osiągają maksymalną wysokość 120 cm, ale niektóre odmiany rosną tylko na 60 cm. Korzystając z odpowiednich technik treningowych, plantatorzy mogą uprawiać te małe odmiany w ukrytych pomieszczeniach i przy zewnętrznych uprawach typu guerilla.

• Łatwość: automaty wybaczają początkującym plantatorom wszelkie błędy. Z łatwością rosną prawie wszędzie i wykazują odporność na szkodniki i choroby. Ponadto, plantatorzy nie muszą martwić się o zmianę cyklu światła w uprawach indoor.

• Wymagają mniej składników odżywczych: odmiany automatyczne dobrze rozwijają się przy minimalnej ingerencji growera. Nie musisz martwić się o regularne nawożenie; po prostu zacznij od dobrej jakości gleby, a twoje rośliny bezproblemowo przejdą przez cykl wzrostu.

• Nadal są mocne: hodowcy poczynili duży postęp w rozwoju odmian automatycznie kwitnących. Nowoczesne odmiany przewyższają nawet wiele odmian fotoperiodycznych, jeśli chodzi o moc i smak.

Jak widać, automatycznie kwitnące odmiany oferują wiele korzyści wszystkim plantatorom konopi, chociaż ostatecznie rodzaj odmiany, którą zdecydujesz się uprawiać będzie zależeć od wielkości uprawy, zasobów i osobistych preferencji. W każdym razie, zrozumienie kluczowych cech i zalet odmian automatycznie kwitnących sprawi, że proces zakupu nasion marihuany będzie łatwiejszy niż kiedykolwiek.

Zespół Royal Queen Seeds

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: