Pogańskie refleksje i pięć upiornych kawałków na Halloween

Mimo że nieodłącznie związane ze starym celtyckim Samhain – festiwalem końca lata – Halloween jest dzisiaj w swoim aspekcie religijnym czczone jedynie przez hard core’owych neopogan. Noc duchów w ciągu ostatnich dwóch dekad stała się bowiem międzynarodowym świętem fanów horroru i krążenia po ulicach w zabawnych kostiumach.

Tak, jak Słowianie, również i Celtowie – oraz wszystkie inne gałęzi rodziny indoeuropejskiej – czciły w czasach przedchrześcijańskich te same siły natury, tych samych bogów i te same fundamentalne zasady kosmosu, które wraz z separacją językową wykształciły jednak różne nazwy. Rok obrzędowy opierał się na kalendarzu solarnym z pewnymi charakterystycznymi elementami kalendarza lunarnego, ale w praktyce był znaczony przemianami pór roku.

Jedną z pozostałości starego, przedchrześcijańskiego roku rytualnego jest Święto Zmarłych, które jak wiele innych fundamentalnych obrzędów, zostało wcielone pod postacią Dnia Wszystkich Świętych do kalendarza katolickiego. Kler szybko zdał sobie bowiem sprawę, że nie wygra z wieloma długoletnimi przyzwyczajeniami i lepiej dla Kościoła jest je obłaskawić, przybrać w nowe szaty, po czym udawać, że z przeszłością nic ich nie łączy. W tym wypadku pierwotna świadomość wygrała mimo wszystko nawet w nazwie – w Kościele Katolickim oficjalnie nie czci się zmarłych… a przynajmniej nie tak, jak robili to pogańscy Słowianie.

Celtycka Wigilia Święta Zmarłych znana powszechnie jako Halloween była w Irlandii czasem, gdy otwierało się przejście pomiędzy siedzibą zmarłych i tym światem, a duchy mogły na chwilę powrócić, by zwierzyć się ze swoich problemów, by błogosławić swoich żyjących krewnych, lub by objawić im przyszłość. Można tylko przypuszczać – choć jest to hipoteza uzasadniona – że noc ta była czczona w maskach z obfitością jadła, alkoholu, środków halucynogennych i krwawych ofiar, a koncentrowała się wokół cmentarzy, świętych gajów czy też przydomowych kapliczek. W takiej czy innej postaci rytuały religijne, związane ze Świętem Zmarłych, były jednak przeprowadzane w całej przedchrześcijańskiej Europie.

Dzisiejsze Halloween nie ma jednak dłużej żadnego znaczenia religijnego, jest za to wielkim, międzynarodowym świętem kapitalistycznej pop kultury – choć Kościół Katolicki w Polsce wciąż widzi w nim groźbę odradzającego się pogaństwa – które napełnia kieszenie sprzedawców kostiumów, dyń, świeczek, słodyczy i właścicieli klubów, organizujących halloweenowe imprezy. Ale nie ma w tym absolutnie nic złego, gdyż to sama kultura wybiera sposób celebracji swojego istnienia, a nie zmurszałe instytucje.

Halloweenowy strach przed żywymi trupami, czarownicami, wilkołakami jest dziś bardziej oznaką wtórnej mitologizacji pogańskich wątków, niż archaicznym zabobonem i służy wyłącznie czystej zabawie. Ta radość oddawania się pop liturgiom wskazuje jednak na to, jaką wagę społeczną zyskała rozrywka filmowa, komiksowa i komputerowa, z powodzeniem zastępując religię!

I właśnie tym, którzy chcą się po prostu dobrze dzisiaj zabawić, proponujemy pięć upiornych kawałków w skocznym tempie! Muzyka była, jest i będzie!

I

II

III

IV

V

2 komentarze

 1. Kapitalne! Szczególnie Baron Daemon. Poproszę jeszcze, gł. starocie.
  Ghoultown miałem kiedyś przyjemność oglądać lajf na koncercie (z serii Ghostmaniakowych „OldSkulli”) – kolesie wyglądają jak żywcem z westernu. Tylko raczej takiego w stylu jak „Ravenous” (nota bene fajny film o kanibalach:) –> http://www.filmweb.pl/film/Drapie%C5%BCcy-1999-30956/descs

  PS. Z takiej muzy polecam też Deadbolt: http://www.youtube.com/watch?v=AIqAZTy8PeY

  pozdrawiam!

  Polubienie

  1. Sprawdze „Drapiezcow” – dzieki za podrzucenie 🙂
   Calkiem ciekawy ten Deadbolt, nastrojowy i w ogole… niedlugo postaram sie rzucic topic z klasyczymi kawalkami surfowymi ku zadowoleniu wielu!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: