Wielki sukces ruchu legalizacyjnego w Stanach Zjednoczonych!

america_cannabis_leaf

Prohibicyjna polityka rządu amerykańskiego – a zatem polityka prohibicyjna na całym świecie – dostała wczoraj w twarz, gdy w dwóch stanach: Colorado i Washington, obywatele wyraźnie opowiedzieli się za legalizacją posiadania i używania marihuany. To bezprecedensowe wydarzenie może zapoczątkować efekt domina!

Obywatele Colorado głosowali wczoraj w ogólnym referendum nad tzw. poprawką nr 64, która przyzwala na użytkowanie, posiadanie, hodowlę, uprawę i sprzedaż marihuany przez obywateli powyżej 21 roku życia. Za przyjęciem nowego prawa opowiedziało się 54% głosujących, a 46% było przeciwnych.

W stanie Washington za analogiczną poprawką nr 502 opowiedziało się aż 56% obywateli, a tylko 44% było przeciwnych. To niezwykłe wydarzenie jest ciosem w twarz prohibicyjnego ustawodawstwa i może wkrótce zniszczyć agresywny front, zbudowany przez popleczników długoletniej Wojny z Narkotykami.

Jak powiedział dziennikarzom Huffington Post Tom Angell z Law Enforcement Against Prohibition: Jeśli mielibyśmy to umieścić w kontekście historycznym, taki po prostu nie istnieje. Po raz pierwszy bowiem jakikolwiek stan USA przegłosował legalizację marihuany – a w tym wypadku zrobiły to aż dwa.

To jednak dopiero zapowiedź dlugiej wojny społeczeństwa amerykańskiego z rządem federalnym, który przeznaczył $1 trylion na ściganie użytkowników konopi w ciągu ostatnich 40 lat. Jak powiedział starszy doradca prezydenta Obamy, Kevin Sabet z Office of National Drug Control Policy: Jeśli stany te będą próbowały wprowadzić uchwalone przez siebie prawo, będziemy świadkami wysiłków FBI, zmierzających ku jego unieważnieniu.

Federalne ściganie użytkowników konopi ma w Stanach Zjednoczonych niezwykle długą historię, sięgającą 1937 roku, kiedy uchwalono Marijuana Tax Act – pierwszą z szeregu prohibicyjnych ustaw. W ciągu następnych trzech dekad proces kryminalizacji przybrał jedynie na sile. Przez lata nie pomagały wyniki badań naukowych, które bardzo wyraźnie wskazywały na znikomą bądź żadną szkodliwość umiarkowanego stosowania konopi.

Politycy wrzucali je zwyczajnie do kosza dbając jedynie o rozrost aparatów ścigania i więziennictwa. To przyniosło boom na więziennictwo prywatne w latach ’90, które w dużej mierze obsługuje dzisiaj osadzonych za złamanie prawa narkotykowego, gdyż publiczne zakłady karne są przepełnione.

Jak mówi Paul Armentano, zastępca dyrektora NORML (najstarszej organizacji amerykańskiej, walczącej o legalizację konopi): Przegłosowanie tych ustaw zadaje silny cios federalnej prohibicji konopi. Nowe prawo zostanie ratyfikowane w obydwóch marihuanowych stanach, w ciągu kilku tygodni, gdy głosy zostaną dokładnie przeliczone. Lokalne prawo prohibicyjne funkcjonowało w Colorado aż od 1917 roku, a w stanie Washington od 1923.

Do przyjęcia podobnych zapisów szykują się tymczasem inne stany, które wcześniej zezwoliły na użytek medyczny konopi. W Polsce posiadanie małych ilości konopi jest zagrożone karą więzienia do lat 5, wartości graniczne nie są sprecyzowane, użytek medyczny jest nielegalny, a badań naukowych nie przeprowadza się. Referendum nie pełni roli ustawodawczej, jak w krajach cywilizowanych, lecz doradczą!

Źrodło: Huffington Post / NORML

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: